-5.6 C
Priština
-2.4 C
Zürich
More

  Kalkulatori i indeksit të masës trupore

  spot_imgspot_img

  Keni një trup të përkryer, të dobët, me pak celulit, apo ndjeni që keni tejkaluar peshën normale? Për të hequr hamendjet, ju sjellim kalkulatorin e Indeksit të masës trupore, (Body mass index). Gjeni se cili është indeksi i peshës suaj.

  Përllogaritja e indeksit të masësa trupore, ose BMI (nga anglishtja: Body Mass Index) shërben për vlerësimin e përafërt të nivelit të të ushqyerit, dhe tregon për problemin eventual me peshën e tepruar, dmth trashësisë, e cila rrit rrezikun e paraqitjes së shtypjes së lartë të gjakut, dijabetit, sëmundjeve të zemrës si dhe disa llojeve të kancerit.

  Më poshtë keni fushat të cilat duhet të plotësohen me gjatësinë dhe peshën tuaj aktuale:

  ——————————————————————————————————————

  BMI Femër Mashkull
  Shumë i ulët nën 19.1 nën 20.7
  Ideal 19.1 – 25.8 20.7- 26.4
  Pak i ngritur 26.9 – 27.3 26.5-27.8
  I lartë 27.4 – 33.3 27.9-31.1
  Më i lartë 32.4 – 45 31.2-45
  Tepër i lartë 45 e më lartë 45 e më lartë

  Vërejtje: Ky kalkulator nuk mund të përdore për përcaktimin e BMI-së tek fëmijët.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...