17.7 C
Priština
More

  Si t’i trajtojmë hemorroidet!

  spot_imgspot_img

  Kjo është një temë që askush nuk dëshiron për ta diskutuar hapur, por duke ditur se ka disa mënyra kujdesi për hemorroidet, ju nuk duhet të hezitoni që këtë shqetësim ta ndani me dikë. Por, ne ju sugjerojmë që për çdo shqetësim shëndetësor, ju gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Poashtu, sa i përket hemorroideve, ekzistojnë disa këshilla, që ne do t’ua cekim më poshtë, dhe që kanë një efekt shumë të mire!

  1. Witch Hazel krema
  Përdorimi i kësaj kreme, është një nga mënyrat më të mira për kujdesin e hemorroideve! Është e përballueshme, thjeshtë për t’u përdorur, dhe me të vërtetë largon kruarjet. Ajo gjithashtu përshpejton procesin e shërimit! Pra ju duhet ta përdorni atë disa her në ditë, duke përdorur atë me pambuk, ku ju do të shihni një përmirësim të shpejtë.

  2. Krema Hydrocortisone
  Këtu ju sjellim një tjetër ilaç shtëpiak, i cili bën mrekulli në eliminimin e hemorroideve. Shumica e mjekëve paralajmërojnë që të mos aplikoni krem ​​hydrocortisone për hemorroide më shumë se dy herë në ditë, dhe se atë duhet përdorur vetëm nga jashtë. Duke përdorur krem ​​hydrocortisone, Ju heqni presionin dhe kruarjet që vijnë me hemorroide, kështu që është një ide e mirë për të aplikuar këtë.

  3. Peceta të pastërta (të lëngshme)
  Letra e toaletit vërtetë mund të përkeqësojë simptomat e hemorroideve, ashtu siç bëjnë të brendshmet e shtrënguara. Pra, ju preferojmë të përdorni peceta të pastërta që zakonisht ju mund të pastroheni me një apo dy fshierje. Veshuni me të brendshme të lirshme dhe të përshtatshme, të bëra nga materiali që lirojnë depërtimin e ajrit, të cilat ju mbajnë larg nga acarimi I hemorroideve.

  4. Banja në vaskë
  Mbushni vaskën tuaj me ujë të ngrohtë dy ose tre inç, shtoni një lugë nga kripa Epsom në ujë. Vetëm uluni dhe qëndroni në vaskë për 10-15 minuta, ku ju menjëherë do të vëreni një zvogëlim të sikletit, ku pas pak, Ju, shumë shpejt edhe do të sgëroheni! Kripa ndihmon pastrimin jashtë zonës, dhe mos u shqetësoni, kjo nuk do të djeg shumë.

  5. Ushqime me fibra të lartë
  Besoni atë apo jo, ushqime me fibra të lartë, janë një mënyrë e mirë për të ndihmuar që të pastroheni nga hemorroidet. Ju do të ndjeni më pak presion në plagë, dhe ju do të keni mundësi që të uleni më rehatshëm. Shtimi i më shumë fibrave në dietën tuaj, bën më të lehtë për ju shkuarjen në toalet. Ju mund të provoni të hani më shumë perime me gjethe jeshile, si dhe të pini më shumë lëng molle për rritjen fibrave. Poashtu ju preferojmë që të pini edhe ujë!

  6. Humbja e peshës
  Një nga shkaqet kryesore të hemorroideve është edhe presioni i trupit mbi një bazë të rregullt. Kjo është arsyeja pse shumë gra shtatzëna pajtohen me hemorroide në një apo tjetër formë! Njerëz – mbipesha mund ju sjell këtë parehati. Humbja së një, apo disa kileve të tepërta, është diçka që shumica prej nesh e dëshirojmë, kështu që vazhdoni përpara dhe do të shihni që humbja e peshës ndihmon gjendjen tuaj!

  7. Qëndrimi ulur për periudha të gjata kohore
  Diçka që mund të përkeqësojnë gjendjen e hemorroideve, është qëndrimi ulur poshtë, në sipërfaqe të vështira, për periudha të gjata kohore. Mundohuni që të gjeni një metodë të përshtatshme kur dëshironi të pushoni, ku ju mund të qëndroni edhe në këmbë, të ecni nëse është e mundur, apo edhe të shtrheni në një anë ku ju nuk do t’i bëni presion hemorroideve. Kjo thjesht do të ndihmojë që të liroheni nga presioni që ju ndjeni.

  Pra, përdorni njërën nga këto metoda, që të ndaloni dhe të shëroni dhimbjet nga hemorroidet! /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...