-3.1 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Çantat e femrave përmbajnë më shumë baktere, sesa një toalet mesatar!

  spot_imgspot_img

  Studimet kanë treguar që në një nga pesë çanta me dorëza, ka aq shumë baktere, sa që paraqesin rrezik për shëndetin e njeriut.

  Një studim i kohëve të fundit ka gjetur se artikulli më i ndyrë në çantën mesatare është krema për duar. Në paketimin e kremës për duar është gjetur më shumë bakterje se në një toalet mesatar.

  Për buzëkuqin dhe lapsin për vetulla (maskara), rezultatet janë pak më të mira.

  Testet e kryera nga Instituti i Higjienës, gjeti gjithashtu se çantat e lëkures janë më të ekspozuara ndaj baktereve për shkak të strukturës së pëlhures sfungjerore, që siguron kushte të mira për rritjen dhe përhapjen e baktereve.

  Hulumtuesit sugjerojnë se gratë duhet të pastrojnë duart dhe çantat e tyre rregullisht me facoleta antibakteriale ose xhel, për të parandaluar kontaminimin.

  – Çantat vijnë rregullisht në kontakt me duart tona dhe sipërfaqe të tjera, dhe rreziku i transmetimit të baktereve është shumë i lartë, veçanërisht për shkak se çantat shumë rrallë pastrohen. Kur këto baktere janë në çantë, ato mund të transmetohen lehtë nga dora në çdo sipërfaqe – thotë Peter Barat, drejtor teknik në Institutin e Higjenës.

  Përndryshe, ky hulumtim është kryer pas studimit i cili tregoi që sipërfaqet e punës në kuzhinë janë aq të ndyra, sa që mund të shkaktojnë sëmundje.

  Studimi gjithashtu zbuloi se doreza e frigoriferit dhe mikrovalës, janë plot me baktere.

  Prandaj, ju këshillojmë që të jeni të kujdesshëm në mirëmbajtjen e çantës tuaj, dhe gjërave me të cilat keni kontakte më të shpeshta.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...