Përveç që është i shijshëm, gjalpi i kikirikut stimulon edhe ndryshime pozitive në trup. Ju listojmë disa nga efektet pozitive të këtij produkti.

Proteinat natyrale dhe yndyrnat natyrale në kikirikë mund të zvogëlojnë ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të gjirit si kanceri. Ushqimi i këtij produkti çdo ditë ka një efekt pozitiv në trupin tuaj, dhe në gjinjtë tuaj në veçanti.

Gjalpi i kikirikut është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, fibrave dhe ushqimit. Ai nuk ndryshon nivelet e sheqerit në gjak dhe gjithashtu i siguron trupit tuaj elementë të shëndetshëm. Konsumimi i 2 lugëve me gjalpë, 2 herë në javë mund të çojë në humbje të peshës.

Ai përmban një sterol bimor – të quajtur beta-sitosterol, i cili mund të ndihmojë normalizimin e niveleve të kortizolit të hormonit të stresit. Yndyrnat e saj të shëndetshme, antioksidantët dhe vitamina C ju ndihmojnë të kompensoni mungesën e këtyre elementeve në trupin tuaj, gjë që do të

Vitamina E, zinku, magnezi dhe niacina në kikirikë mbështesin aktivitetin e trurit. Vitamina E është gjithashtu në gjendje të forcojë kujtesën, veçanërisht për njerëzit e moshuar.

Është një ushqim i shkëlqyeshëm para dhe pas stërvitjes. Yndyrnat dhe karbohidet e saj do t’ju mbushin me energji të mjaftueshme për të gjithë seancën. Gjithashtu i pasur me kalium i cili luan një rol kryesor në shëndetin e muskujve kur janë duke u rikuperuar.

Një tjetër veçori e mrekullueshme e gjalpit, përmes përmbajtjes së kaliumit – është ulja e presionit të gjakut. Ky efekt mbështetet edhe në posedim të magnezit, një element më shumë me të cilin kikirikët janë të pasur.

Kikirikët përmbajnë shumë yndyrna të pangopura të cilat janë të shëndetshme për ju. Ata janë në gjendje të përmirësojnë stabilitetin e glukozës dhe insulinës. Kjo ndikon në uljen e sheqerit në gjak.

Aminoacidi në kikirikë, i quajtur triptofan, rrit hormonin e gjumit, melatoninën dhe hormonin e lumturisë, serotoninën. Ju qetëson, ngadalëson proceset e trupit tuaj dhe promovon një gjumë të mirë të natës.

Ngrënia e gjalpit të kikirikut gjatë shtatëzanisë gjithashtu mund të ketë një efekt pozitiv në fetus. Është e mundur që të promovojë tolerancën e fetusit dhe të ndihmojë për ta mbrojtur atë nga alergjitë e arrave në mitër.