29.5 C
Priština
More

  Idetë e gabuara rreth lisë së dhenve (Varicella)

  spot_imgspot_img

  Lia e dhenve është zakonisht “mysafir i paftuar” i kolektivit të fëmijëve, ku përhapet lehtësisht në mesin e fëmijëve të cilët nuk kanë kapur ende këtë sëmundje infective.

  Një fëmijë i cili ka line e dhenve (Varicella) nuk duhet të pastrohen për të paktën dy javë, një marrëzi e pabesueshme!

  Një fëmijë që ka line e dhenve duhet patjetër të lahet! Arsyeja është e thjeshtë për ta kuptuar, nëse fëmija nuk lahet ka gjasa që të paraqiten viruse në lëkurë në të cilën hap rrugët për fëlliqësirat dhe bakteriet. Bakteriet që zakonisht jetojnë në lëkurë mund të krijojnë një problem, por është më lehtë nëse kombinohet djersa e palarë e kombinua rme pluhur ose losion.

  Prandaj, lani fëmijët, më mirë thënë le të bëjnë dush- cdo ditë. Pastaj fshijini me një peshqir të butë duke i fërkaur ngadalë.

  Nuk duhet larë flokët fëmijës që la line e dhenve derisa sëmundja ti kalojë, një gabim sërish i pabesueshëm!

  Lëkura e kokës shpesh sulmohet nga virus ii lisë së dhenve, dhe zakonisht tek flokët ka më shumë bakterie në lëkurë. imagjinoni flokë të yndyrshme dhe të pista- këto janë miliona bakteire që mund të infektojnë kokën nga lia e dhenve.

  Nuk ka dyshim- flokët duhet të lahen rregullish, madje sa më shpesh edhe para rënies së lisë!

  Fëmija ka pasur line e dhenve dhe sërish e merr- nuk është dicka e pazakontë, mund të ndodhë, kjo nuk mund të ndodhë përvec në raste të veçanta!

  Lia e dhenve jep një imunitet të qëndrueshëm, kështuqë ka gjasa që të ketë qenë ndonjë ifektim tjetër lëkure dhe tani të ketë marrë line e dhenve. Impetigo (infeksioni i lokalizuar i lëkurës) nganjëherë mund të jetë mashtrues, por jo nga një pediatër me përvojë i cili ndjek disa ditë pas paraqitjes së ndryshimeve në lëkurë.

  Rast i veçantë që kemi përmendur është përdorimi i aciklovir-it, një medicament që mund të vrasë virusin e lisë së dhenve. Nëse ky medicament nuk ka arritur që të zhvillojë imunitetin e fëmijës, sëmundja mund të kthehet nëqoftëse fëmija është në kontakt me fëmijë të sëmurë. Kjo është me të vërtetë shumë e raalë!

  Virusi i lisë së dhenve paraqitet diku në trup, dhe një numër i njerëzve mund të kenë me dekada line e dhenve. Atëherë lind sëmundja e quajtur herpes zoster dhe shumë rrallë paraqitet tek adoleshentët.

  Pas tre javësh, që nga fillimi i sëmundjes, fëmija është i gatshëm për trajtimin me “avull të plotë”, kjo nuk është një ide e mirë!

  Nëse fëmija i cili ka marrë line e dhenve përfshihet në mënyrë active në sport, kjo do të lejojë që fëmija të shërohet plotësisht dhe të forcohet. Kjo do të thotë se duhet të kalojnë të paktën dy javë deri në shërimin e plotë të fëmijës për të filluar përsëri me stërvitjet. Dhe, kur të fillojë me ushtrimet dhe angazhimet, fëmija duhet me kohë të rrisë intenzitetin e ushtrimeve dh eta informojë trajnuesin e tij.

  Një femër shtatzënë që ka line e dhenve nuk duhet të jetë në kontakt me fëmijë- që të mos infektohet foshnja e palindur, nuk funskionon kështu!

  Femrat shtazëna që kanë line e dhenve janë të mbrojtura, dhe kështu edhe fëmijët e tyre të palindur. Nëse nëna nuk është e sigurtë se ka line e dhenve, është shumë lehtë për të kontrolluar përmes analizave të gjakut. Pas marrjes së analizave, nuk ka më dilema.

  Qumështi i gjirit parandalon që foshnja të infektohet me virusin e lisë së dhenve, për fat të keq nuk është kështu!

  Nëse femrat shtatzëna kanë kapur sëmundjen, atëherë antitrupat e lisë së dhenve kalojnë përmes placentës së nënës në gjakun e foshnjes. Fëmija i porsalindur ka një nivel të caktuar të mbrojtjes, por kjo nuk është një mbrojtje e sigurtë dhe e përhershme.

  Qumeshti i gjirit nuk e mbron fëmijën, prandaj nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar sëmundjen e qumështit të gjirit, nëse fëmija është në kontakt me fëmijën me varicellë.

  Sigurisht që dhënia e gjirit duhet të vazhdojë për foshnjen- nuk ka ushqim më të mirë për fëmijën!/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...