Kjo është arsyeja pse është i shkëlqyeshëm për t’u kujdesur jo vetëm për lëkurën e thatë, por edhe për lëkurën problematike, të yndyrshme, të prirë ndaj akneve.

Qoftë kur është fjala për pubertetin apo puçrrat në jetën e mëvonshme, ky vaj funksionon duke i qetësuar, hidratuar lëkurën dhe rregulluar prodhimin e zbokthit.

Duhet të theksohet se nuk shkakton alergji dhe nuk irriton lëkurën, gjë që është i dobishëm për të gjithë ata që vuajnë nga mbindjeshmëria. Në rast se keni kërpudha, mos ngurroni ta përdorni si një antifungal.

Për kujdesin e plagëve dhe plagëve rekomandohet përdorimi i vajit të jojobës sepse përshpejton dukshëm procesin e rikuperimit. Përveçse do të shërojë lëkurën tuaj, do ta mbrojë atë edhe nga mikrobet dhe alergjenët.

Për shkak të përqindjes së lartë të jodit, ka një efekt antiseptik dhe është i përshtatshëm për pastrimin e prerjeve dhe lëndimeve.

Mund të përdoret vetëm ose të shtohet në një krem hidratues dhe për efekt optimal është mirë ta aplikoni, si vajrat e tjerë, në lëkurë të lagur.

Përveç kujdesit për lëkurën, është i dobishëm edhe në kujdesin e flokëve, kështu që mund të aplikohet në lëkurën e kokës së irrituar, si maskë flokësh ose për t’u kujdesur për këshilla.