-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Gjithçka që duhet të dini për ndërrimin e pelenave

  spot_imgspot_img

  Pelenat e foshnjes suaj duhet të ndërrohen 7 deri në 8 herë në ditë. Prapanica delikate e një foshnjeje mund të irritohet lehtësisht nga kontakti me jashtëqitjen dhe urinën apo nga fërkimi me pelenat, andaj ju duhet kujdes i veçantë çdo herë që i ndërroni pelenat. Ja disa këshilla se si të mirëmbani lëkurën delikate dhe të ndjeshme të foshnjes suaj.

  • Përgatituni për gjithçka që keni nevojë paraprakisht: pelena, fasha pambuku, produkte pastrami, kremë e tj.
  • Ndërroni pelenat e foshnjes suaj menjëherë posa të ketë jashtëqitje, mundësisht pas vakteve të ushqimit. Të posalindurve u duhet të ndërrohet pelena më shpesh për shkak të urinimit dhe jashtëqitjes së shpeshtë.
  • Përzgjedhni madhësinë e duhur të pelenave, nëse pelena është më e vogël atëherë krijon fërkim që e irriton lëkurën.
  • Kur jeni e gatshme të ndërroni pelenat, vendoseni foshnjen në një peshqir të pastër, hapeni pelenën, pastrojeni prapanicën, paloseni pelenën dhe hudheni në kosh të mbeturinave.
  • Pastroni nga lartë-poshtë, nga pjesët më pak të ndyta deri tek ato më të ndyta. Për foshnje femra, pastroni vulvën e më pas prapanicën; tek meshkujt, pastroni penisin, skrotumin e më pas prapanicën.
  • Hapeni pelenën e patër dhe vendoseni në qendër të foshnjes. Nëse foshnja është mashkull, sigurohuni që penis ii tij të jetë i pozicionuar mirë para se të mbyllni pelenën.
  • Çdo herë që ndërroni pelenën, aplikoni kremë për mbrojtje që përmban oksid zinku.
  • Në rast të irritimit nga pelena, lereni prapanicën e foshnjes të ekspozuar ndaj ajrit dhe përdoreni produktin adekuat për lëkurë.
  • Përfundimisht, deri në përfundim të procesit të ndërrimit, mos e leni foshnjen vetëm as për një sekondë pasiqë mund të bie nga tavolina./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...