13.4 C
Priština
More

  Gjërat që duhet t’i dini për shëndetin e zemrës

  spot_imgspot_img

  Mes rritjes së rasteve të sëmundjeve të zemrës dhe sulmeve në zemër, është e rëndësishme të dihet saktësisht se çfarë ndikon negativisht në zemër dhe çfarë mund të bëhet për ta mbajtur atë të shëndetshme.

  Funksioni i zemrës është të pompojë gjak në të gjitha pjesët e trupit, duke përfshirë edhe trurin e veshkat.

  Kur zemra nuk arrin të japë furnizim të mjaftueshëm me gjak në këto organe, këtë mjekët e quajnë dështim i zemrës.

  Simptomat e zakonshme janë vështirësia në frymëmarrje gjatë ecjes ose aktiviteteve të tjera, ënjtje në këmbë ose në bark, lodhje dhe mungesë energjie.

  Dështimi i zemrës zakonisht ndodh në pacientët me një histori të mëparshme të sulmeve në zemër. Presioni i lartë i pakontrolluar i gjakut dhe diabeti për një kohë të gjatë mund të rezultojnë gjithashtu në dështim të zemrës.

  Për ta ndihmuar vetën, pacienti duhet të sigurohet që të marrë medikamentet e përshkruara, duhet të bëjë ushtrime të rregullta si ecja pas konsultimit me mjekun e tyre si dhe duhet të reduktohet marrja e përditshme e kripës.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...