20.7 C
Priština
More

  Studim: Humbja e peshës ul rrezikun e shfaqjes së kancerit kolorektal

  spot_imgspot_img

  Gjetjet e një studimi të fundit kanë hedhur dritë nëse humbja e peshës zvogëlon rrezikun e kancerit. Studimi në ‘JNCI Cancer Spectrum’, botuar nga Oxford University Press, tregoi se njerëzit mbipeshë dhe obezë që humbin peshë mund të ulin shanset e tyre për të zhvilluar më vonë adenoma kolorektale: një lloj rritje beninje ose polip në zorrën e trashë që mund të çojë në kancer kolorektal.

  Kanceri kolorektal është lloji i tretë më i zakonshëm i kancerit dhe shkaku i tretë kryesor i vdekjeve nga kanceri midis burrave dhe grave në Shtetet e Bashkuara.

  Gjatë 30 viteve të fundit, obeziteti është rritur në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën, duke çuar në rritjen e zhvillimit të shumë sëmundjeve kronike. Obeziteti është një faktor i njohur rreziku për adenomën kolorektale dhe kancerin kolorektal.

  Studiuesit këtu vlerësuan ndryshimin e peshës (duke përfshirë shtimin dhe humbjen e peshës) gjatë tre periudhave të moshës madhore në lidhje me adenoma kolorektale duke përdorur të dhënat e peshës të raportuara vetë në provën e shqyrtimit të kancerit të prostatës, mushkërive, kolorektalit dhe vezoreve.

  Prova përfshiu 154 mijë e 942 burra dhe gra në Shtetet e Bashkuara të moshës 55 deri në 74 vjeç nga 1993 deri në 2001 për të vlerësuar efektivitetin e qasjeve të ndryshme të shqyrtimit në parandalimin e vdekjes nga kancere të ndryshme. Ky studim aktual përdori të dhëna nga pjesëmarrësit në krahun e shqyrtimit të provës, të cilët morën një test shqyrtimi të kancerit kolorektal në fillim dhe përsëri 3 ose 5 vjet më vonë.

  Hulumtuesit zbuluan se, krahasuar me një peshë të qëndrueshme, humbja e peshës në moshë madhore (e përcaktuar si humbje më e madhe se ose e barabartë me 1.1 paund për 5 vjet) ishte e lidhur me një rrezik të reduktuar prej 46 për qind për adenoma kolorektale. Kjo ishte veçanërisht e vërtetë për të rriturit që fillimisht ishin mbipeshë ose obezë. Hetuesit gjithashtu raportuan se shtimi i peshës në moshë madhore ishte i lidhur me një shans të shtuar të adenomës, veçanërisht për shtimin e peshës më të madhe se 6.6 paund gjatë 5 viteve.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...