20.7 C
Priština
More

  Efektet pozitive të qumështit

  spot_imgspot_img

  Qumështi është një ndër produktet më efektive për shëndetin. Konsumimi i tij fillon që nga lindja. Përdorimet alternative të qumështit mund të jenë për trupin, flokët, madje mund t’ju ndihmojnë në punët tuaja të përditshme.

  Qumështi qetëson sytë

  Qumështi mund të qetësojë sytë e irrituar. Përpjekja për t’i larë me ujë mund t’i bëjë të irritohen edhe më shumë. Në vend të kësaj përdorni qumësht dhe do të qetësoheni menjëherë.

  Qumështi perdoret si pleh

  Qumështi është përdorur si pleh në kohërat e vjetra dhe ka disa arsye të mira pse. Së pari, ndihmon në rritjen e bimëve. Tjetra, parandalon mungesat e kalciumit dhe lufton kundër mykut pluhur.

  Flokët mund t’i drejtoni me qumësht

  Përdorimi i qumështit në flokët tuaj jo vetëm që do ta ndihmojë atë të rritet dhe ta bëjë me shkëlqim dhe më të fortë, por do të ndihmojë në drejtimin e tij. Ju duhet vetëm një krehër, një shishe spërkatëse dhe 1/3 filxhan qumësht. Pasi të mbushni shishen, filloni të spërkatni qumështin, masazhoni dhe krehni flokët. Jepini pak kohë flokëve tuaj për të thithur qumështin dhe më pas shpëlajeni atë që të mos ketë erë të keqe më vonë.

  Përdorimi i qumësht shërben për heqjen e make-up

  Qumështi nuk është i mirë vetëm për flokët, por edhe për lëkurën. Pra, në vend që të përdorni produkte kimikë për heqjen e saj, përdorni qumësht.

  Burimi: Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...