-5.6 C
Priština
-0.7 C
Zürich
More

  Do duhej të ndalonit përdorimin e sfungjerit për dush

  spot_imgspot_img

  Sfungjeri i butë apo poroz të cilin e përdorni gjatë bërjes së dushit, nuk është zgjidhja më e mirë për mbrojtjen ndaj papastërtive. Ai është bazë e përkryer për rritjen dhe zhvillimin e bakterieve. Nga çfarëdo materiali të jetë i bërë, nuk është aspak i mirë pasi mund të jetë strehues i shumë bakterieve të rrezikshme.

  – Sfungjerët janë të mirë në fillim, vetëm gjatë përdorimit të parë, por shpejt duhet të zëvendësohen nëse dëshironi të ruani pastërtinë dhe shëndetin e lëkurës – thotë Esther Angert, asistent profesoreshë në departamentin e mikrobiologjisë, në Univerzitetin Cornell.

  Sfungjeri mbledh qelizat e vdekura të trupit, dhe nëse e leni atë në banjë për t’u tharë deri në përdorimin e ardhshëm, kjo është e përkryer për rritjen e bakterieve.

  Hapësira e banjos është gjithmonë e lagësht dhe nuk ka shumë qarkullim të ajrit, kështuqë është ideal për bakteriet duke i lejuar qelizat e vdekura të lëkurës të mbeten në sfungjer.

  Çdoherë që sfungjeri bëhet i lagësht dhe nuk arrin që të thahet siç duhet, bakteriet mund të shumohen dhe riprodhohen në të. Dhe, kështu papastërtia bëhet edhe më e madhe, në vend që të arrini rezultatin e pastrimit.

  Nëse preken të gjitha pjesët, mund të vie deri tek stafilokoku. Edhepse lëkura është organ elastik që ka aftësinë për t’u mbrojtur nga numër i madh i bakterieve, poret tuaja dhe çdo plagë e hapur apo gërvishtje janë më pak rrezistente ndaj bakterieve. Nëse fërkoheni shumë fort me sfungjer, ju mund ta dëmtoni edhe më tej lëkurën tuaj duke fërkuar grimcat e bakterieve në plagë.

  Por, nëse vërtetë jeni shumë të dhënë pas përdorimit të sfungjerit, ekzistojnë disa hapa që duhet t’i ndiqni për të zvogëluar rrezikun e bakterieve:

  • Thani mirë sfungjerin. Largoni sfungjerin nga mjediset me lagështirë dhe vendosni pranë ndonjë dritare ku ajri vazhdimisht qarkullon, apo thani me tharësen e flokëve duke e lënë pak në ajër.
  • Ndërroni atë. Pas 2- 3 javëve bleni mënjëherë sfungjer të ri.
  • Përdorni zbardhues. Është mirë të përdorni zbardhues për të hequr bakteriet nga sfungjeri. Përzieni zbardhuesin me ujë në mënyrë që zbardhuesi të ketë vetëm 5% të masës dhe zhytni sfungjerin për dezinfektim. Kjo do të ndihmojë në zhdukjen e bakterieve.

  Por, mënyra më e mirë do të ishte të ndërprenit përdorimin e tij. Kujdesi ndaj lëkurës duhet të jetë shumë i ndjeshëm, ndërsa sfungjeri për dush gradualisht e dëmton lëkurën. Ju nevoitet vetëm një dush i mirë dhe i rregullt për të ushqyer siç duhet lëkurën tuaj./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...