Nëse dëshironi që të keni një lëkurë të shëndetshme dhe të mirëmbajtur, ju këtë mund ta bëni duke përdorur maskën e bërë me avokado dhe të kuq veze. Duke përdorur këtë maskë, ju do ta ushqenit lëkuren tuaj me vitamina të shëndetshwm dhe do ti dhuronit lëkurës shkëlqimin e dëshiruar. Kjo maskë do të rigjenerojë qelizat si dhe do t’i dhurojë shkelqim pigmentit të lëkurës.

Për të përfituar maskën ju nevojitet:

  • 1 të kuq veze
  • 2 lugë mjaltë
  • 2 lugë avokado të bërë pure

Përgatitja:

Shpërlajeni avokadon mirë me ujë dhe hiqni lëkuren, bëni avokadot pure dhe përzieni me dy lugë mjaltë të shkrirë (mjatin mund ta shkrini në mikrovalë), pastaj i shtoni edhe të kuq veze dhe i përzieni të gjithë përbërësit mirë me mikser. Maskën e përgatitur e vendosni në fytyrë dhe e lini të qëndrojë 15 minuta. Shpërlani fytyrën me ujë të vakët dhe pastaj me ujë të ftohtë. Pasi të keni shpërlarë fytren, duhet ta lyeni me një krem hidratues për të ruajtuar sa më gjatë freskinë e lëkures. /kosovarja.ch/