-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Dermatologia këshillon të mos i tërhiqni flokët shumë fort kur i kapni bisht ose topuz

  KOSOVARJA:

  Alopecia është një gjendje e rënies së flokëve, nga e cila mund të vuajnë si meshkujt ashtu edhe femrat. Ka shumë forma dhe një prej tyre është alopecia tërheqëse, e cila shkaktohet nga tërheqja e flokëve shumë fort pas në një topuz ose një bisht.

  Dermatologia, dr. Afzaa Machiwala, në postimin e saj të fundit në Instagram, paralajmëroi gabimet që mund të shkaktojnë ose të nxisin alopecinë tërheqëse.

  “Nëse ndiheni sikur flokët po tërhiqen dhe i keni gjithmonë në bisht të ngushtë, sigurohuni që ta ndryshoni këtë zakon,” tha ajo.

  Madje, ajo hodhi poshtë mitin se është mirë për lëkurën e kokës dhe shëndetin e flokëve që t’i krehni ato shumë herë në ditë, shkruan Indianexpress.

  “Të krehësh flokët njëqind herë në ditë nuk do t’ju japë asgjë më shumë sesa shumë këputje të tyre.”

  Ekspertja tregoi gjithashtu se si të vajosni flokët në mënyrë korrekte dhe këshilloi kundër vajosjes gjatë natës, pasi “bën më shumë dëm sesa mirë”.

  “Disa orë para se të bëni dush është ideale që të vajosni flokët. Gjithashtu masazhoni kokën ndërsa aplikoni vaj për të rritur qarkullimin e gjakut”, sugjeroi ajo.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...