-2.8 C
Priština
2.7 C
Zürich
More

  Çfarë ndodhë në trupin tonë 10 minuta pas lyerjes së thonjve me llak?

  spot_imgspot_img

  Studimi i fundit ka treguar se shumë llaqe për thonj nga më të njohurit, madje edhe të markës, janë shumë më të dëmshme se sa duket.

  Gjatë studimit, 24 gra i janë nënshtruar testimeve të ndryshme, që për qëllim kanë pasur zbulimin e shenjave eventuale të toksineve të ndryshme në organizëm. Rezultatet i kanë befasuar shumicën, në trupin e të gjitha vullnetareve është gjetur toksina e rrezikshme trifenil fosfati.

  Çka është shkaku i helmimit të këtillë të organizmit?

  Lyerja e thonjve!

  Një nga problemet kryesore me këtë supstancë është se e pengon punën e sistemit endokrin.

  Ajo mund të ndikojë në rregullimin e hormoneve, metabolizmin, riprodhimin dhe zhvillimin. Kjo është e dëmshme sidomos për femrat të cilat rregullisht përdorin llak për thonjtë sepse zhvillimi hormonal i shëndetshëm është pjesë themelore për zhvillimin e tyre./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...