10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Çfarë ndodh në trupin tuaj kur ndaloni pirjen e duhanit: nga 20 minuta deri në 15 vjet

  spot_imgspot_img

  Nëse më në fund keni vendosur të ndjeni të mirat e një jete pa cigare dhe taketukeve të plota, sigurisht ju intereson se çka ndodhë në trupin tuaj, i cili po përpiqet të përshtatet me rrethanat e reja.

  Nëse më në fund keni vendosur të ndjeni të mirat e një jete pa cigare dhe taketukeve të plota, sigurisht ju intereson se çka ndodhë në trupin tuaj, i cili po përpiqet të përshtatet me rrethanat e reja.

  Ja se çka ndodhë në organizëm pas ndalimit të pirjes së duhanit:

  20 MINUTA – tensioni i gjakut dhe të rrahurit e zemrës (pulsi) ulen në vlera normale kurse temperatura e duarve dhe këmbëve rritet në vlera normale

  GJATË 8 ORËVE – nikotina e mbetur në gjak bie në 6,25% të vlerave normale ditore më të larta që shkakton një rënie prej 93,25%

  GJATË 12 ORËVE – ulet niveli i monoksidit të karbonit kurse rritet niveli i oksigjenit në nivel normal në gjak

  GJATË 24 ORËVE – ankthi arrinë kulmin, kurse brënda dy javëve do të kthehet në nivelin para heqjes dorë nga pirja e duhanit. Zvogëlohet rreziku i një sulmi të papritur të zemrës.

  GJATË 48 ORËVE – mbaresat e fibrave nervore fillojnë të rigjenerohen dhe përmirësohen edhe shqisa e të nuhaturit edhe e shijes. Zemërimi dhe shqetësimi për shkak të ndërprerjes së pirjes së duhanit arrijnë kulmin.

  2 DERI NË 3 JAVË – përmirësohet qarkullimi, shëtitjet janë më të këndshme dhe më të lehta, madje edhe funksioni i mushkërive përmirësohet për 30%.

  9 MUAJ – energjia e përgjithshme përmirësohet, kurse simptomat si kollitja, lodhja, kongjestioni (nxënia) i hundës dhe mbetja pa frymë zhduken. Zvogëlohet sekretimi i mukozës, pastrohen rrugët e frymëmarrjes dhe zvogëlohet mundësia e infektimit.

  NJË VITI – rreziku i sëmundjeve koronare të zemrës është përgjysmuar në krahasim me dikë i cili ende pi duhan.

  5 VJET – probabiliteti për të vdekur nga kanceri i mushkërive është reduktuar për 50%.

  10 VJET – probabiliteti për të vdekur nga kanceri i mushkërive është i njëjtë sikur te jo-duhanpirësit, qelizat prekanceroze janë zëvendësuar me atë normale, zvogëlohet rreziku i sulmit në tru, si dhe rreziku nga kanceri i gojës, fytit, ezofagut, stomakut, veshkave dhe pankreasit.

  15 VJET – rreziku i sëmundjeve koronare të zemrës tani është i njëjtë si te personi i cili kurrë nuk ka pirë duhan./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...