10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  9 mënyra për të rritur vetëbesimin në sekonda

  spot_imgspot_img

  Uluni drejtë

  Studimet tregojnë se gratë me qëndrim të duhur të trupit kanë më shumë vetëbesim se gratë që janë “të krrusura”. Kohëzgjatja: një sekondë.

  Përdorni parfum

  Studimet tregojnë se gratë ndjehen më me vetëbesim në situata shoqërore, të biznesit dhe romantike kur përdorin parfum. Kohëzgjatja: dy sekonda.

  Trokitni në dru

  Psikologët tregojnë se pranimi i bestytnive, si dhe bartja e “hajmalisë” për fat të mirë, ndihmojnë në kryerjen e detyrave më lehtë. Kohëzgjatja: tre sekonda.

  Tundni kokën

  Kur tundni kokën derisa dëgjoni dikë, studimet tregojnë se më shumë besoni në atë që dëgjoni dhe atë që jeni duke menduar në atë moment. Kohëzgjatja: pesë sekonda.

  Flirtoni

  Psikologët zbulojnë se buzëqeshja, e qeshura dhe pjesëmarrja në kontakt të butë fizik rrisin vetëbesimin dhe të ndihmojnë të ndjeheni më mirë. Kohëzgjatja: dhjetë sekonda.

  Merrni qëndrim

  Qëndrimi apo ulur në pozitën “e pushtetit” (ajo në të cilën ndjeheni si The Boss), mund të ju ndihmojë të ndjeheni më të fuqishëm edhe deri në 40 për qind, se sa kur uleni me duar të kryqëzuara. Kohëzgjatja: dy minuta.

  Fokusohuni në frymëmarrje

  Gratë që rregullisht praktikojnë ushtrime të frymëmarrjes, gjegjësishtë meditimin kanë nivel më të lartë të vetëpranimit dhe vetëbesimit. Kohëzgjatja: dhjetë minuta.

  Pini kafe

  Një tjetër arsye që ta doni kafen: 100 miligram kafeinë është dëshmuar se rrisin vigjilencën, nivelin e energjisë dhe të vetëbesimit. Kohëzgjatja: pesëmbëdhjetë minuta.

  Ushtroni

  Edhe atë në mënyrën më të shëndatshme të mundur: studimet tregojnë se aktiviteti fizik përmirëson disponimin dhe nivelin e vetëbesimit. Megjithatë, a e dini se njëzet minuta stërvitje mund të përmirësojnë gjendjen e mendjes për dymbëdhjetë orë të pabesueshme?/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...