6.4 C
Priština
More

  Çfarë na thojnë thonjtë?

  spot_imgspot_img

  Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm, por thonjtë shpesh mund të zbulojnë shëndetin tonë. Gjithcka që vërejmë në thonjtë, e kanë një kuptim të caktuar. Pika të bardha në mes, rrudhat e vogla apo gunga – e gjithë kjo mund të jetë tregues i një sëmundjeje. Nga pamja e thonjve, ajo mund të përcaktohet nëse ju keni probleme të mëlçisë, mushkërive apo zemrës.

  Thonjtë e zbehtë

  Thonjtë tejet të zbehtë zakonisht janë të lidhur me plakjen, por gjithashtu mund të jenë tregues të sëmundjeve të rënda, si më poshtë:

  • Anemia
  • Aritmia
  • Diabeti
  • Sëmundje të mëlçisë
  • Kequshqyerja

  Thonjtë tejet të bardha
  Nëse thonjtë tuaj janë kryesisht të bardhë me fundin më e errët, ajo mund të tregojë problemet e mëlçisë (p.sh., hepatiti).

  Thonjtë e verdhë

  Shkak më i zakonshëm i thonjve të verdhë është një lloj infeksioni fungal. Me përkeqësimin e situatës, dhe zgavra në të cilën gjendet, thoi ngadalë mblidhet në skajet, kurse thonjtë bëhen më të forte dhe mund të çojnë deri tek rënia e tyre. Gjithashtu, në raste jashtëzakonisht të rralla, thonjtë e verdhë mund të tregojë një sëmundje më serioze si sëmundje tiroide ose psoriasis.

  Thonjtë e mavijosur

  Thonjtë me një shkëlqim të kaltër  tregojnë se trupi ynë nuk merr oksigjen të mjaftueshëm, e cila në vazhdim tregon ekzistencën e disa çrregullimeve të caktuara në punën e organeve tona të frymëmarrjes, sidomos të mushkërive (dmth., inflamacion).

  Thonjtë e plasaritur

  Thonjtë e thatë që gjatë gjithë kohës thyehen apo ndahen në skajet e veçanta, lidhen me sëmundje tiroide. Po ashtu plasaritjet ose ndarjet e thonjve me hije të verdhë, tregojnë shumë më tepër për një infeksion fungal.

  Thonjtë me vija të errëta

  Linjat e errëta nën sipërfaqen e thonjve duhet të hetohen më në detaje menjëherë, sepse prania e tyre ndonjëherë mund të shkaktohet nga prania e melanoma, tipi më i rrezikshëm i kancerit të lëkurës.

  Ngrënia e thonjve

  Ngrënia e thonjve zakonisht është shkaktuar nga monotonia. Megjithatë, në disa raste, tregon për praninë e vazhdueshme të ankthit. Ky zakon është i lidhur me çrregullim obsesiv-sëmundje. Nëse e keni vështirë për të ndaluar ngrënien e thonjve tuaj, provoni të zgjidhni këtë çështje duke folur me mjekun tuaj.

  Edhe pse ndryshimet në pamjen e thonjve janë tregues dhe shoqërues të kushteve të shumta, ndryshimet janë rrallë herë shenjat e para të sëmundjes. Shumica e anomalive që lajmërohen tek thonjtë në fakt nuk janë paralajmërues: kjo është e qartë për shembull se jo të gjithë njerëzit me thonjtë e bardhë kanë hepatit.

  Nëse jeni në çfarëdo mënyre të pakënaqur me gjendjen e thonjve tuaj dhe do të dëshironit të dini më shumë për këtë, do të jetë më mirë për të vizituar një dermatolog, për të marrë informacion të dorës së parë.

  Nëse keni infeksion të thonjve nga kërpudhat (onihomikoza), kosovarja.ch ju rekomandon:

  Per me shume informate mbi efektin e NAILPROTEX, shkarkoni broshuren online.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...