-5 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  Bëhuni tip top: thonjtë, fytyra, flokët…

  spot_imgspot_img

  Thonjtë e plasaritur, flokët e hollë dhe pa shkëlqim, lëkurë të yndyrshme … gratë shpenzojnë mjaft kohë dhe para për zbukurim. Ju prezentojmë këshilla të ekspertëve nga portali Glamour.com se si të aplikoni truket më të lira për bukurinë tuaj, dhe gjithmonë të dukeni tip top.

  Kohë pas kohe duhet të pini një gotë verë të kuqe, e cila është një antioxidant natyrorë dhe ndihmon që dukja e lëkurës suaj të duket më mirë.

  HUDHËRA RUAN THONJË

  Hani  rregullisht djathë, hudhër, qepë dhe arra.
  – Truku i vjetër që thelbin e qërruar të hudhëres e vëni në shishe të llakut transparent. Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por ky proces do të ndihmojë për forcimin e thonjëve – këshillon Tata Harper.

  DUAR TË BUTA

  – Fërkoni duart me lëvore limoni. Edhe pse kjo do t’ju dhembë pak, duart e qara do të shërohen menjëherë. Është si magji – thotë dermatologja Macrene Alexiades-Armenakas.

  PORTOKALLI PËR LËKURË TË YNDYRSHME

  Maska më të mira për fytyrë janë ato që janë bërë në shtëpi nga përbërësit natyral.

  – Për lëkurë të yndyrshme përzieni një lugë çaji nga druri sandali pluhur me një majë të shafranit të Indisë dhe disa lugë lëng portokalli. Aplikoni maskën në fytyrën dhe qafën tuaj, prisni që ajo të thahet dhe pastaj pastrojeni me ujë të ftohtë. Për lëkurë normale, përdorni përbërësit e njëjtë, me përjashtim të lëngut të portokallit, të cilin duhet ta zëvendësoni me ujë trëndafili – rekomandon Richa Purohit.

  BËNI MASAZH FLOKËVE MË VAJ

  Për të pasur flokë të forta bëni masazh flokëve me vajëra. Një herë në javë në flokët tuaj, aplikoni vajin e kokosit, ullirit apo bajameve dhe bëni masazh për pesë minuta. Lëreni që të qëndrojnë ashtu për dhjetë minuta dhe pastaj shpërlani me shampon – thotë Purohit. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...