-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Arush pellushi i fëmijës suaj mund t`i shkaktojë helmim

  spot_imgspot_img

  Çdo fëmijë ka një kafshë prej pellushi të cilën nuk e largon nga vetja, qoftë ndonjë kukëll e vogël apo arush pellushi tradicional, fëmijët i adhurojnë këta “shokë” të tyre. Edhepse konsiderohen të parrezikshme ata përbëjnë një rrezik për shëndetin e fëmijëve.

  Në një studim të bërë nga prodhuesit e produkteve antibakteriale për pastrim, mikrobiologët bënë testime ndaj arush pellushëve të përdorur dhe rezultatet ishin shokuese. 80% e lodrave ishin të kontaminuara me stafilokokus, një patogjen që shkakton helmim nga ushqimi kur të futet brenda në organizëm. Edhe më e frikshme, 25% e këtyre lodrave përmbanin koliforme që sugjerojnë prezencën e organizmave që shkaktojnë sëmundje të rrezikshme. Një test tjetër tregoi se një në katër arushë pellushë përmbanin gjurmë të fekaleve.

  Studimi vërtetoi se 90% e fëmijëve kanë lëshuar lodrat në dysheme që ka qenë përplot me baktere që janë bartur tek lodra.

  Studimi tregoi se 3 nga 4 arushët nuk janë larë pasiqë fëmija ka qenë i sëmurë, ndërsa 1 në 5 nuk kanë qenë të larë kurrë. Nuk është çudi që këto lodra janë kaq të rrezikshme për shëndetin e fëmijës suaj!

  Mirëpo kemi edhe lajme të mira, arushë pellushët mund të pastrohen shumë thjeshtë, me vetëm një cikël të shpejtë në makinën për larjen e rrobave në temperatura të ulta duke përdorur detergjentë antibakterialë që vret 99,9% të mikrobeve të dëmshme. Lodrat e mbushura duhet larë veçmas nga rrobat tjera dhe të thahen në ajër që të evitohet dëmtimi i tyre./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...