14.4 C
Priština
More

  Artemisia: Bima që vret deri 100% të tumorit në vetëm 16 orë!

  spot_imgspot_img

  Pelini i ëmbël (artemisia annua) është i njohur për vetitë e tij të jashtëzakonshme shëruese. Artemisia annua është një ilaç i njohur bimor që përdoret ndër shekuj, për shkak të vetive të tij anti-virale, anti-bakteriale, anti-kancerogjene, anti-fungale dhe anti-inflamatore.

  Vetitë anti-kancer. Aftësia e Artemisinës për të shkatërruar qelizat e kancerit është mbështetur në shumë studime. Fuqia e saj është e lidhur me aftësinë e përhapjes shpejt nëpër gjak. Forcën më të madhe të reagimit e ka në kontakt me hekurin. Të kombinuar sëbashku sjellin shërim, duke penguar rritjen e qelizave të kancerit. Pelin i ëmbël parandalon metastazën. Një nga aftësitë themelore të artemisinës është se ajo njeh qelizat e shëndetshme në krahasim me ato të prekura nga kanceri. Artemisina ka aftësinë për të trajtuar lloje të kancerit, duke përfshirë melanoma, leucemi, kanceri i gjirit, kanceri kolorektal, kanceri i vezoreve, kanceri i veshkave, mushkërisë, tumoret dhe lloje të tjera të kancerit. Është e njohur gjithashtu se artemisinin rrit efektivitetin e barnave të përdorura gjatë kimioterapisë.

  Vetitë anti-virale. Artemisina është një agjent i fuqishëm kundër shumë infeksioneve virale, duke përfshirë: virusi i hepatitit B (HBV), hepatitit C (HCB ), virusi Varicella (VSV). Sekreti i Artemisinës qëndron në aftësinë e saj për të penguar replikimin viral përmes mekanizmave të shpërbërjes së qelizës, e cila është jashtëzakonisht e rëndësishme për rritjen e virusit. Ajo përdoret për trajtimin e infeksioneve serioze virale të tilla si hepatiti, encefalit dhe herpes.

  Vetitë anti-bakteriale. Artemisia përdoret shpesh si një anti-mikrobial, duke shkatërruar llojet e baktereve anaerobe, mikrobet, E. Coli, Helicobacter pylori, kundër infeksioneve të stomakut dhe infeksioneve të tjera bakteriale të tilla: si dizenteri dhe tuberkulozi, ku artemisina ka një efekt shumë të fortë. Ajo përdoret gjithashtu për të reduktuar rritjen e baktereve në gojë, të tilla si: prishjen e dhëmbëve dhe është gjithashtu efektive në rastin e infeksionit të gojës.

  Vetitë anti-fungale. Artemisina përdoret për të trajtuar infeksionet fungale të mushkërive, sidomos efektet anti-fungale të artemisinës janë prezente kundër patogjenëve fungal si Aspergillus flavus, Aspergillus fumigatus, Alternaria solani, Candida albicans, neoformans Criptoccocus, Fusarium okisporum. Komponimet e artemisinës shkatërrojnë murin qelizor të kërpudhave duke penguar rritjen e tyre.

  Vetitë anti-inflamatore. Janë të njohura mjekësi efektet anti-inflamatore të artemisinës. Për shkak të këtyre efekteve artemisina përdoret në raste të tilla si: sëmundja inflamatore e zorrëve, artriti, gingiviti dhe periodontitis.

  -Artemisina rrit sistemin imun duke vepruar si një agjent anti-bakteriale, anti-virale dhe anti-fungale. Ajo gjithashtu rregullon funksionet e mekanizmave të ndryshëm që ndikojnë në sistemin imunitar.

  Nuk duhet të përdoret nga: Gratë shtatzëna ose gjatë periudhës së laktacionit. Pacientët që marrin barna anti-diabet dhe anti-epileptike./kosovarja.ch/

  Artemisin mund ta gjeni në BioNatural Shop

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...