14.4 C
Priština
More

  Ammaniti: “Të rinjtë kanë nevojë për rregulla dhe jo për prindër miqësorë”

  spot_imgspot_img

  Të rinjtë kanë nevojë për rregulla dhe jo për prindër miqësorë. Këtë  gjë ka deklaruar Massimo Ammaniti, një profesor në Sapienza të Romës dhe psikoanalist i Shoqatës Ndërkombëtare Psikoanalitike, i cili ka shpjeguar se cilat janë dobësitë e të rinjve të sotëm.

  Të rinjtë kanë nevojë për rregulla dhe jo për prindër miqësorë. Këtë gjë ka deklaruar Massimo Ammaniti, një profesor në Sapienza të Romës dhe psikoanalist i Shoqatës Ndërkombëtare Psikoanalitike, i cili ka shpjeguar se cilat janë dobësitë e të rinjve të sotëm.

  ” Rolet nuk janë më të ngurtë, të fiksuar dhe të mos i ndiejnë ato, kështu janë edhe ata që i përfshijnë ato. Prindërit e sotëm janë të vetëm, ata e ndiejnë rolin e tyre aq të lëngshëm saqë kërkojnë ngushëllim dhe konfirmim nga fëmijët e tyre, madje një legjitimim”, shtoi ai.

  “Me siguri ata janë të pambrojtur. Këto janë pjesë e dobësive individuale dhe shpesh situata familjare është komplekse. Familja ka ndryshuar, ka një ose më së shumti dy fëmijë, prindërit investojnë shumë në to dhe kjo mund të krijojë një sërë problemesh në ndarjen e fëmijëve në kohën e adoleshencës. Kjo ndodh sepse ato futen fuqishëm në botën e prindërve, të cilët kanë tendencë të jenë paksa shumë miq. Në këtë mënyrë procesi i shkëputjes është i komplikuar “, shtoi më tej.

  “Prindërit duhet të vendosin kufij dhe pikat fikse tek djali adoleshent që përjeton momente konfuzioni. Prindërit duhet të jenë të pranishëm, të besueshëm dhe të përfaqësojnë një referencë. Sot ka shumë ide për të qenë miq me fëmijët: ne preferojmë t’i lëmë gjërat të vrapojnë, në vend që të ballafaqohemi me konfliktin, konfliktin që lind kur vendosim rregullat”, përdundoi Ammaniti.

  Burim: Revista Psikologjia

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...