-1.3 C
Priština
-2.6 C
Zürich
More

  A është e vërtetë se rruajtja e kokës së foshnjes bën që të dalin flokë më të mira

  spot_imgspot_img

  Jo. Kjo nuk ka të bëjë aspak me trashësinë e rritjes së flokëve. Flokët rriten përmes folikulit që gjendet brenda lëkurës së kokës, dhe ajo që tentoni të bëni në sipërfaqe të kokës nuk ndikon aspak në zhvillimin e flokëve brenda folikulit.

  Kur flokët e rruara rriten sërish njëlloj, mund të keni ndjesinë se janë më të trasha sepse skajet e qimeve pas rrojes apo prerjes, janë të gjatësisë së njejtë. Qimet individuale kalojnë përmes nje cikli rritës dhe ndalues, gjë që është arsyeja pse qimet rriten në mënyrë natyrale dhe janë të gjatësisë së ndryshme.

  Është shumë e zakonshme që foshnjat të humbin një pjesë të flokëve, apo edhe të gjitha, zakonisht rreth muajit të katërt. Qimeve të reja iu duhet pak kohë deri sa të rriten, dhe kur të dalin, ato mund të jenë të cilësisë së ndryshme, madje edhe ngjyrë të re.

  Pra, nëse ju rruani, shkurtoni apo krehni me furçë flokët e foshnjes, këto veprime nuk ndikojnë aspak në përmirësimin e rritjes apo dëmtimin e tyre. Kjo varet kryesisht nga faktori gjenetik./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...