5.2 C
Priština
More

  A e bën më të vështirë mbetjen shtatzënë mitra e anuar?

  spot_imgspot_img

  Jo. Aftësia e spermatozoideve për të kaluar përmes mitrës ka të bëjë me aftësinë e tyre për të notuar, konsistencën e mukozës cervikale kur lirohet sperma, dhe faktorët tjerë.

  Në fakt, mitra e anuar është një variacion normal anatomik, sikurse ngjyra e syve apo flokëve. Te pjesa dërrmuese e grave, mitra është e drejtuar përpara kah fshikëza, por te disa gra mitra është e drejtuar prapa, drejt shpinës.

  Kjo gjendje mund të shkaktohet nga endometrioza apo sëmundja inflamatore e pelvikut. Janë këto gjendje – dhe jo këndi i vet mitrës – që e vështirësojnë arritjen e shtatzënisë. Këto sëmundje mund të shkaktojnë mbresa që e bëjnë më të vështirë që veza të kalojë përmes tubave fallopian për t’u bashkuar me farën.

  Nëse keni dhimbje gjatë aktit seksual apo cikle mensturale me dhimbje, gjinekologu juaj mund ta bëjë një ekzaminim për të përcaktuar nëse sëmundjet e lartcekura janë duke e shkaktuar dhimbjen. Pozita e mitrës suaj nuk shkakton dhimbje dhe nuk ka nevojë të trajtohet mitra e anuar.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...