14.1 C
Priština
More

  A duhet të puthni fëmijët në buzë?

  spot_imgspot_img

  A është puthja vetëm puthje?

   Puthjet kanë veti shëruese, përdoren për të treguar dashurinë, puthjet janë magjike për fëmijët.

  Pse pra ekzsiton ende debati se a është e përshtatshme të puthni fëmijët në buzë?

  Gati pesë vite pas një artikulli për këngëtarin Hari Konik Junior (që e puthte vajzën 8 vjeçe në buzë) u bëri thirrje prindërve të ndalojnë me veprime të tilla, dhe ai debat vazhdon edhe sot.

  Kur filloni të puthni fëmijët në buzë, atëherë kur do të pushoni me ktëvë veprim? Duke marrë parasysh se vetëdija seksuale fillon të zhvillohet prej moshës 5 andaj puthja në buzë mund të jetë stimuluese dhe konfuze. Paramendoni mendimet e fëmijëve që shikojnë se si babi dhe mami puthen në buzë, dhe çfarë ndodh nëse unë apo ndonjë fëmijë tjetër i puth ata në buzë? Nëse duhej të jepej përgjigje se kur duhet pushuar së puthuri fëmijët në gojë, unë do të thoja në këtë çast që fëmija parashtron pyetje të tillë.

  Një terapist familjar këshillon që të mbahet një distancë e rregulluar në raportin prind-fëmijë, mirëpo në aspektin e shprehjes së afeksionit kjo gjë është në normale.

  Një person tjetër proklamon se mashkulli duhet të puth të atin në ballë, puthë miqtë dhe familjen në faqe ndërsa vetëm gruan mund ta puth në buzë. Një person tjetër thotë se puthja është preferencë e familjes.” Familja ime nuk puthet në buzë ndërsa familja e burrit tim po, në fillim më dukej e çuditshme dhe e papërshtatshme, mirëpo pasi edhe unë fillova të bëj këtë gjë me fëmijët e mi- tani më duket normale.

  Fëmijët me nëna të dhëna pas tyre, kanë më pak gjasa të janë anksiozë dhe e marrin veten më shpejtë. Po të njejtët individë, në moshën 34, tregonin shenja më të ulëta të shqetësimin. Shumë persona të famshëm e gjejnë këtë gjë si normale, madje Xhesika Alba në pyetjen se si puthet në buzë me fëmijët, tha: “Ka ca njerëz që lejojnë qentë t`i lëpijnë në gojë, e pse unë mos ti puth fëmijët e mi?”./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...