2.2 C
Priština
More

  8 shprehi të këqija në martesë, si t’i largoni ato?

  spot_imgspot_img

  Nga anashkalimi seksual e deri tek thashethemet për partnerin – të gjitha këto janë shprehi të këqija martesore nga të cilat duhet të liroheni nëse doni të përjetoni dasmën e artë. Për fillim, që ti thonë ‘mirupafshim’ gjesteve që nuk ju kanë hijë, dëgjoni këshillat e Karen Gali Lewis, këshilltarit për martesa dhe autorit të librit “Pse nuk kupton? Termine të fjalorit në një lidhje”. Ajo zbulon se çelësi i suksesit qëndron në komunikim.

  Martesat e mira nuk janë të mërzitshme, ato në fund të gjitha mbijetojnë nga problemet me të cilat çiftet ballafaqohen. Realizoni ëndrrën dhe jetoni në bashkësi të mirë me partnerin.

  Hulumtoni

  Çiftet shpesh bien në ulluk. Në këso situate çiftet kanë shpehi të sillen taman si shok njëri me tjetrin, në vend që të mbahen në mënyrë që të ndërrohen dhe të zhvillohen.

  Çfarë të bëni: Komunikoni. Gjithmonë. Hapni një shishe verë dhe flisni në oborr për të gjitha që po ju ndodhin. Dilni në darkë. Bashkëshorti mundet përsëri t‘ ju befasojë, e ju keni menduar se është i mërzitshëm!

  SEKS JO TË MJAFTUESHËM

  Kualifikimi ‘seks jo i mjaftueshëm’ dallon nga rasti në rast, por ju do ta vëreni ndryshimin kur të kaloni kohën më të madhe në dhomën e gjumit deri në periudhën kur të fleni në dhoma të ndara. Problemi thelbësor është që të dy partnerët presin që njëri ta mendojë planin gjenial. Nëse kjo nuk ndodhë paknaqsia vetëm rritet.

  Çka duhet të bëni: Bëni hapin e parë. Mos kini turp ta bëni këtë, sepse nuk është në pyetje ndonjë garë. Nuk keni nevojë të hidhni petale nëpër të gjithë shtëpinë dhe të bëni befasi të jashtëzakonshme. Mjafton një puthje e papritur apo edhe prekje. ‘Shëruese’ janë edhe vikendet pa fëmijë.

  PARAJA

  Nëse jeni në grupin e femrave që vazhdimisht fshehin sa para kanë harxhuar, kjo mundet shumë të ndikojë në martesën tuaj. Paraja është diçka e besueshme.

  Çfarë të bëni: Në muaj organizoni takime familjare, flisni për blerjet e rregullta, për planet verore, planet dimërore, blerjen e frigoriferit apo gjërave tjera shtëpiake….

  MBËSHTETJA NË PUNË

  Sa herë i thonë bashkëshortit që është martuar me punën dhe asnjëherë nuk është në shtëpi? Pyeteni veten a e urreni me të vërtetë punën e tij, karrierën apo thjesht ju pengon që është larg jush, larg punëve të shtëpisë dhe që nuk ju ndihmon rreth fëmijëve.

  Çfarë të bëni : Me sinqeritet tregojini çka ju pengon. Mos i thoni ‘e urrej punën tënde’ por ‘do të kisha dashur të kalojmë më shumë kohë bashkë’.

  THASHETHEMET

  Për ata që e bëjnë këtë me karar, thashethemet dhe tregimi i ngjarjeve mund të jetë ventil i dobishëm. Por, prap jeni duke dhënë shumë initmitet dhe detaje për bashkëshortin tuaj, keni qëllim apo thjesht e teproni me këtë, kjo është shumë e rrezikshme për marëdhënien tuaj.

  Çfarë të bëni: Bëni një kufi të qartë ndërmjet asaj që është për publik dhe asaj që nuk është. Disa gjëra, si cilën këngë e këndon deri sa lahet, mund ta flisni me shoqe, por mos i tregoni problemet që ai i ka në punë.

  ROMANSAT E HARRUARA

  Nëse jeni prej atyre çifteve që natën shtrihen si adoleshentë pranë njëri tjetrit, urgjent ndërmerrni diçka. Shkëndijat nuk mund të jenë senzacionale, por nuk keni nevojë as të rrini aq ftohtë.

  Çfarë të bëni: Imtësitë, mesazhet, thirrjet gjithmonë ‘ndezin’. Kushtojini rëndësi pamjes tuaj dhe puthuni të paktën pesë minuta në ditë.

  ASGJË E RE

  Kreditë, puna, fëmijët, lodhin dhe ngarkojnë një martesë, por mos bini në mërzi. Bëhuni inovatorë si më parë.

  Çfarë të bëni: Shkoni në orë të gjuhës frënge, apo në vend se të shkoni në shtëpi gjatë drekës, bëni nga një senviç dhe dilni në park.

  BËRTITJET

  Biseda e ashpër dhe e zhurmshme në të vërtet është maskë për disa problem tjera. Shpesh është nervozë në diçka tjetër, e bëtritja në partner është mënyra që mos të shpërtheni diku tjetër.

  Çfarë të bëni: Rregullisht shikoni a është duke e munduar ndonjë problem në punë dhe haptas bisedoni me të për ato. Mbani mend që meshkujt dhe femrat ndryshe komunikojnë. Femrat në këtë mënyrë lidhet e meshkujt vetëm ndajnë informacion. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...