-5.1 C
Priština
-0.9 C
Zürich
More

  7 rregulla që mund të shpëtojnë jetën

  spot_imgspot_img

  Aktiviteti fizik, pesha e trupit dhe ruajtja e niveleve të ulëta të kolesterolit janë disa rregulla të thjeshta të cilat në qoftë se ju do të ndiqni ato, mund të parandaloni shfaqjen e kancerit dhe sëmundjet e zemrës, ka zbuluar një studim i ri American “Heart Association”.

  Në qoftë se ju i ndiqni të paktën gjashtë rregullat për mënyrën e shëndetshme të jetesës, ju mund të zvogëloni rrezikun e kancerit deri në 51 për qind. Shkencëtarët thonë se kurrë nuk është shumë vonë për të filluar të miratoni një mënyrë të shëndetshme të jetesës.

  Shtatë rregulla të arta për të jetuar i shëndetshëm janë: aktivitetit fizik, mirëmbajtja e peshës, ushqimi i shëndetshëm, mirëmbajtja e nivelit të kolesterolit, kontrollimi i shtypjes së gjakut, glukoza, dhe ndërprerja e pirjes së duhanit.

  “Ky studim ndihmon për të njoftuar njerëzit për arsyen pse është e rëndësishme që të mbrojmë shëndetin dhe për të zvogëluar mundësinë e sëmundjes nga sëmundjet kronike”, ka deklaruar Laura Rasmussen-Torvik

  Rezultatet e hulumtimit kanë treguan se përmbajtja e gjashtë nga shtatë rregulla e zvogëlon rrezikun e sëmundjes në 51 për qind, duke u përmbajtur me vetëm katër rregulla e zvogëlon rrezikun për 33 për qind, dhe përmbajtja e vetëm një ose dy rregulla ky rrezik është zvogëluar në 21 për qind. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...