25 C
Pristina
20.6 C
Zurich
More

  6 këshilla për duar të buta dhe përjetësisht rinore

  spot_imgspot_img
  1. Përdorni gjithmonë krem mbrojtës

  Padyshim, një nga këshillat më të rëndësishme për t’i mbajtur duart gjithnjë të reja është përdorimi i kremit kundër diellit, i cili na ndihmon të shmangim njollat e errëta dhe madje edhe kancerin. Dermatologët sugjerojnë që ta aplikoni në duar 30 minuta para se të dilni dhe sidomos gjatë një dite të nxehtë në plazh, ta riaplikoni përsëri gjatë ditës.

  1. Përdorni doreza gjatë punëve të shtëpisë

  Përdorimi i dorezave është një mënyrë për t’i mbajtur duart tuaja të sigurta nga dëmtimet që mund të shkaktojnë detergjentë të ndryshëm apo procese pune si kopshtaria etj.

  1. Eksfolioni duart

  Në mënyrë që lagështia të depërtojë në lëkurë, është e rëndësishme të hiqni “lëkurën e tepërt” para se të hidratoni duart. Me një sfungjer të butë, mund të masazhoni butësisht lëkurën me lëvizje rrethore.

  1. Hidratoni lëkurën

  Gjithmonë mbani me vete një krem hidratues dhe përdoreni rregullisht. Kjo është një nga këshillat më të mira për të siguruar lëkurë bebi.

  1. Kushtojini vëmendje të veçantë kutikulave tuaja

  Një mënyrë për të ndryshuar në mënyrë drastike pamjen e duarve tuaja është duke kuruar kutikulat. Ju mund ta bëni këtë duke përdorur produkte speciale hidratuese, apo edhe vaj ulliri.

  1. Kujdesi për thonjtë

  Thonjtë e mirëmbajtur duken gjithnjë mirë. Nëse hani thonjtë, përpiquni ta largoni këtë ves.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...