-1.3 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  5 parfume më të popullarizuara të të gjitha kohërave

  spot_imgspot_img

  Vazhdimisht paraqiten parfume të reja, por një numër shumë i vogël i tyre e meritojnë titullin e parfumeve “të përjetshëm”. Këto parfume i njeh pothuajse çdo zonjë, nëse nuk i kanë pasur në koleksionin e tyre, atëherë sigurisht janë afruar rreth tavolinave testuese në parfumeri.

  N°5 – Chanel

  Këtë keni mundur ta supozoni. Pa marrë parasysh se a na pëlqen apo jo Chanel N°5 e mbajnë mend shumë gjenerata. Coco Chanel në vitin 1921 ka zbuluar këtë lloj të paharruar të parfumit, duke shtuar pak vanilie, trëndafil dhe jasemin, sepse edhe ajo vetë kërkonte “aromën e gruas”. Koha ka dëshmuar se ky vlerësim aromatik ka mbetur si koncept i asaj që çdo grua do të dëshironte ta arrijë me parfumin e saj.

  Shalimar – Guerlain

  U krijua në vitin 1925 dhe krijuesi i saj ishte Jacques Guerlain. Konsiderohet si një nga aromat e vjetra, por parfum klasik, i çiltër dhe romantik, me shtimin e lules së irisit dhe vanilies është ideal për ditën. Emri i përzierjes aromatike u krijua sipas tregimit të lashtë të Perandorit, i cili për herë të parë e kishte parë dashurinë e tij në Gardens of Shalimar (Kopshtet e Shalimar).

  L’Air du Temps – Nina Ricci

  Si të gjitha që janë të nënshkruara me Nina Ricci edhe ky parfum e tregon anën më romantike dhe feministe të gruas. Parfumi u lansua në vitin 1948, pas Luftës së Dytë Botërore, ashtuqë pëllumbat e bardhë në paketimin e tij simbolizojnë paqën.

  Vendin qëndrorë e merr përbërja aromatike e karafilit, e zbutur me aromë trëndafili dhe jasemini. Pastaj, kombinimi i vjollcës dhe jaseminit me aromë të drurit të kedrit dhe sandalit i jep mjaft athtësi, kurse aromën finale e ka arritur me lulen e miskut dhe amberit.

  Opium – Yves Saint Laurent

  Ky parfum luksoz, sensual, provokativ u paraqit në vitin 1977. Ai mpinë, magjepsë madje katër dekada. Reçeta orientale është arritur me kombinimin e mandarinës, karafilit, jaseminit dhe vanilies.

  Poison – Dior

  Ky parfum në momentin e paraqitjes, në vitin 1985, ishte revolucion ndër parfumet. Gratë ose e duan ose e urrejnë, por nuk i lenë indiferent. Me vlerësim të lartë është coriander, me aromë mesatare janë “frutat e egra”, mjalti, portokajt dhe tuberosa kurse në fund është opopanax. Edhe vetë shishja është misterioze, e errët dhe elegante./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...