13.3 C
Priština
More

  3 sallata ideale për të mbajtur dietën nën kontroll

  spot_imgspot_img

  Në këtë artikull do të mësoni tre receta sallatash të shijshme dhe të lehta në përgatitje që u përshtaten më së miri nevojave të diabetikëve.

  Sallata me spinaq dhe hudhër

  Përbërësit e sallatës
  6 filxhanë çaji me gjethe të vogla spinaqi, 2 thelpinj hudhër të grirë, 1 lugë gjelle me uthull të bardhë molle, çerek luge me piper të zi, një majë luge çaji me kripë, qepë e kuqe, një lugë e gjysmë gjelle me vaj ulliri.

  Përgatitja e sallatës
  Hidhini të gjithë përbërësit përveç qepës dhe spinaqit në një tas sallate. Përziejini mirë me lugë druri dhe më pas shtoni qepën e grirë dhe gjethet e spinaqit. Përziejini sërish dhe servireni sallatën menjëherë më pas.

  Sallata me rreps dhe kastravecë

  Përbërësit e sallatës:
  200 gramë kastravecë, vaj ulliri, 90 gramë rrepa të kuq, 10 gramë ullinj të zinj
  uthull dhe kripë

  Përgatitja e sallatës
  Lajini rrepat e kuq me ujë të bollshëm dhe pritini. Lajini kastravecat, qërojini dhe më pas pritini në feta të holla rrethore. Të gjithë përbërësit e mësipërm hidhini në një tas sallate dhe përziejini mirë. Servireni sallatën menjëherëSallata me kastravecë

  Përbërësit e sallatës

  1 kastravec, 2 lugë gjelle me fara të pjekura susami, çerek filxhani kafe me uthull, një majë luge çaji me kripë.

  Përgatitja e sallatës
  Lajini dhe qërojini kastravecët. Prijini për së gjati dhe hiqini farat e tyre duke përdorur një lugë. Më pas fetat e kastravecave vendosini mbi letrën e kuzhinës për të hequr lagështinë e tepërt. Në një tas sallate përzieni kripën, uthullën e përbërësit e tjerë dhe në fund shtoni kastravecët bashkë me farat e susamit. Përziejini mirë dhe servireni sallatën menjëherë.

  Burimi: Albanianpost.com

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...