13.3 C
Priština
More

  13 fakte të rëndësishme për organin mashkullor

  spot_imgspot_img

  Edhe nëse keni qenë me shumë meshkuj gjatë jetës suaj, disa gjëra për penisin nuk mund t’i dini nga përvoja seksuale. Prandaj, që t’ju edukojmë kemi bërë një përmbledhje të gjërave që duhet t’i dini.

  Shëndeti i përgjithshëm dhe i penisit shkojnë bashkë.

  Nëse mashkulli juaj e ka të vështirë që të fitojë ereksion, shikoni mënyrën e tij të jetesës. Nëse orari i tij i gjumit është i çrregullt apo ka fituar peshë? Meshkujt që peshojnë më tepër kanë tendenca që të kenë problem me testosteronin, gjë që kontribon në problemet e ereksionit.

  Edhepse bëhet si “asht” nuk ka ashtin brenda

  Nuk ka asht që e bën të ngritet dhe forcohet, ereksioni shkaktohet nga indet me fibra që shërbejnë për sjelljen e gjakut në atë pjesë të trupit. Sa i përket përrallave të thyerjes së penisit, ajo në fakt është frakturë e jashtme e indit penil, gjë që do lë shenjë dhe do e bëjë penisin që të lakohet kur të erektohet.

  Madhësia nuk ka rëndësi…për meshkujt

  Sipas disave, madhësia mesatare e penisit të erektuar është diku mes 12 cm dhe 16 cm, ndërsa shumica e meshkujve shqetësohen për madhësinë e tyre edhepse kanë madhësi të mjaftuedhme.

  Synetimi nuk ndryshon asgjë për ju

  Sigurisht që do të mungojë diçka, por ajo pjesë që mungon do t`a bëjë atë më të pastër dhe më të pashëm për “konsumim”.

  Mund që të rritet edhe më shumë

  Një grup i meshkujve të pakënaqur me madhësinë e tyre provuan një metodë që zgjat penisin, disa orë në ditë për 4 muaj. Ata që participuan në këtë “operacion” të zgjatjes, patën përmirësime prej 1 cm deri në 2 cm. Ndoshta ka edhe mënyra tjera më pak të dhimbshme që të zgjatet.

  Sperma është me kalori të pakta

  Në fakt është e përbërë nga acidi citrik, amino acide, fruktozë, enzime dhe ujë. Një lugë çaji ka 36 kalori.

  Këpucët e tij nuk tregojnë asgjë për madhësinë e tij

  Kërkojmë ndjesë që po ua thyejmë edhe me mit, mirëpo këpucët e mëdha nuk d.t.th se edhe poshtë është madhësia e tillë. Në fakt, nuk ka asnjë indikator që do mund të ju tregojë nëse është i madh apo jo.

  Është më tepër fleksibil se çmendoni

  Një studim i vitit 2002 në një MRI skener, tregoi se gjatë seksit në pozitën misionare, penisi lakohej përbrenda vaginës.

  Duhani e dëmton “atë”

  Jo vetëm që dobëson libidon, duhani është edhe faktori kyç për ereksionet e dobëta. Kjo ndodh sepse pirja e duhanit bllokon enët e gjakut që furnizon penisin me materialin e “ereksionit” të mirëfilltë.

  Madhësia e penisit mvaret në cilin shtet jetoni

  Disa anketa kanë treguar se shtete të ndryshme kanë mesatare të ndryshme të madhësisë së penisëve.

  Faktikisht, është si një klitoris i madh

  Besojeni: Kur meshkujt dhe femrat gjenden ende në mitër, gjenitalet tona nuk janë aq të ndryshme përderisa nuk arrijmë periudhën që hormonet seksuale mashkullore të bëjnë efektin e tyre. Prandaj klitorisi dhe penisi ndajnë të njejtat zgjatime nervore.

  Edhe përreth penisit ka ndjeshmëri të madhe

  Edhepse mendojmë se penisi është pjesa më e ndjeshme, studimet tregojnë se pika-G mashkullore ndodhet në prostatë. Ndërsa lëkura mes penisit dhe anusit është zona më e ndjeshme erogjene.

  Disa prej tyre do ju shokojnë

  Disa nga penisët, edhepse duken të vegjël në gjendje jo-erektile, pasi të erektohen mund të ju surprizojnë. Gjithçka ka të bëjë me rrjedhjen e gjakut!/kosovarja.ch/

  Foto: pixabay 

   

   

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...