-3.1 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Zgjidhje e shpejtë për erë të këndshme në pjesët intime

  spot_imgspot_img

  Ushqimi i caktuar në mënyrë specifike sulmon trupin tuaj, duke e ndërruar balansin e sheqerit, bakterijeve dhe komponeteve kimike të organizmit tuaj

  Mënyra e të ushqyerit direkt mund të ndikojë në atë se çfarë ere mund të ketë vagina juaj. Ushqimi i caktuar në mënyrë specifike sulmon trupin tuaj, duke e ndërruar balansin e sheqerit, bakterijeve dhe komponeteve kimike të organizmit tuaj. Njësoj si kur hani hudhra në sasi të mëdha dhe me ditë kundërmoni në atë erë , kështu edhe disa artikuj ushqimorë mund të ndikojnë në erë më të mirë të pjesës suaj intime, përkatësisht të lengjeve që krijohen gjatë seksit. Gjithashtu, erën e pakëndëshme mund ta stimulojnë alkooli, cigarja dhe ushqimi me shumë erëza.

  Fshehtësia është tek ushqimi

  Së pari, largoni sheqerin e tepërt, sepse niveli i tij i lartë në gjak mund të sjellë deri tek infeksioni bakterial (të cilën e përcjell kruarja dhe sekreti i bardhë), e bashkë me të edhe era e keqe e vaginës. Gjithashtu duhet të hani ananas, limon dhe portokall. Edhe krahas mungesës së vërtetimeve shkencëtare, përvojat femrore tregojnë që këto pemë stimulojnë erë të këndëshme dhe shije organit intim. Përveç kësaj, jogurti cilësohet si një ruajtës i mirë i shëndetit të vaginës, sepse përmban bakterijen e cila në mënyrë natyrale paraqitet në organizmin tonë dhe është përgjegjës për ruajtje të pjesës intime. Edhe çaji mentë rekomandohet gjithashtu.

  Mirëmbajtja

  Qimet më të gjata në pjesën intime nuk provokojnë gjithsesi erën e keqe, por mund të jenë shkas i mbledhjeve të bakterieve, sidomos nëse nuk e keni mirëmbajtjen në nivel. Nëse doni që t’i ikni edhe mundësisë më të vogël për këtë , mund t’i hiqni qimet me zhiletë apo thjesht t’i shkurtoni ato. Shkurtimi i qimeve në pjesë intime mund të jetë zgjidhja më e mirë pasi që rruarja mund të shkaktojë edhe irritim të lëkurës.

  Salvetat e lagëta

  Në raste të veçanta, janë të mirëseardhura edhe salvetat e lagëta. Megjithate, me to fshini vetëm pjesën e jashtme të pjesës intime, e gjithsesi zgjidhja juaj le të jenë salvetat pa erë apo bebi salvetat./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...