29.1 C
Priština
More

  10 ushqimet të cilat e përshpejtojnë metabolizmin

  spot_imgspot_img

  Le të bëhen sa më shpejtë pjesë e ushqimit tuaj të përditshme, në mënyrë që të jeni të shëndetshme dhe të keni një trup të hollë dhe të formuar…

  Metabolizmi i shpejtë, është hapi i parë drejt shëndetit të mirë, thotë Lisa Lin, një dietiste specialiste. Programi dietik i saj është i bazuar në ushqimet energjetike që përshpejtojnë proceset metabolike dhe ju do të jeni gjithsesi të shëndetshëm.

  Shih rekomandimin e mjekës Lin, një listë të përgjithshme të ushqimeve, tretës më të mirë të kalorive që përshpejtonë metabolizmin tuaj:

  1. Molla e gjelbër

  Molla e gjelbër është ushqimi i parë dhe thelbësor që siguron funksionimin e duhur të metabolizmit tonë. Pra, vetëm përpara, hani molla për çdo ditë. Vëzhgoni metabolizmin tuaj si një makinë – ju do të ‘ndizni’ atë që të filloj të punoj. Çdo ditë duhet të hani së paku një mollë, dhe koha më e mirë është rreth orës 15:00 – kjo është koha kur trupat tonë janë gradualisht të ngadalshëm për të vepruar. Mos e harroni thënien: Një mollë në ditë, dhe mjeku juaj nuk është i nevojshëm.

  2. Shake nga proteinat

  Kjo është një pije që më së miri e mban punën e mirë të metabolizmit. Asgjë nuk është më e mirë se një shake nga proteinat sepse ai përmban amino acide të nevojshme për djegien e kalorive.

  3. Peshku i bardhë

  Sa më i lehtë, sa më i bardhë peshku aq më mirë për metabolizmin tonë. Peshku që është aq i bardhë dhe i butë që thjesht të shembët nën pirun është më i mirë. Për shkak të kësaj karakteristike, ai siguron tretje të mirë.

  4. Mish Pule

  Mishi i pulës është një zëvendësues i mirë i peshkut. Nuk përmban aq shumë proteina si peshku, por ende është një zgjedhje e mirë, kur dëshironi të përshpejtoni metabolizmin tuaj.

  5. Perime të gjelbërta

  Lakëra jeshile, sallata jeshile dhe spinaqi janë djegësit më të fortë të yndyrës, dhe lirisht mund të themi që janë edhe më të mirë se sa brokoli./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...