19.5 C
Priština
More

  10 ushqimet që femrat shtatëzëne nuk duhet t`i hanë

  spot_imgspot_img

  Kur jeni shtatëzëne duhet të mendoni për shumë gjëra, përfshirë edhe të ushqyerit e shëndetshëm. Ndoshta duhet të braktisni shprehitë e vjetra dhe duhet të mësoni se ushqimi që e hani është edhe ushqimi i foshnjes tuaj në bark. Ja dhjetë ushqimet me të cilat duhet të jeni e kujdesshme.

  Prodhime qumështore të pa pasterizuar

  Femrat shtatëzëne duhet të shënjestrojnë tre deri në katër sefvime të prodhimeve qumështore, pasiqë është i pasur me kalcium, proteinë, vitaminë D që ndihmojnë foshnjen në zhvillimin e kockave, dhëmbëve, zemrës dhe nervave. Mirëpo jo të gjitha prodhimet qumështore janë të mira për ju në periudhën e shtatëzënisë. Procesi i pasterizimit shkatërron bakteret që janë të dëmshme nëse konzumohen, andaj duhet të kontrolloni nëse qumështi juaj është i pasterizuar. Prodhimet qumështore të papasterizuara mund të bartin Listerinë, një mikrob që shkakton abortin.

  Mish të procesuar

  Për një vakt të shpejtë dhe të lehtë, sanduiçi është zgjedhje ideale për shumë njerëz. Mirëpo nëse jeni shtatëzënë duhet t`ia hidhni një shikim përërësve të tij, për shkak të Listerisë duhet të shmangeni nga ushqimet si proshutë, pulë dhe sallamë. Që të mund të hani mishin e procesuar duhet ta përgatisni vetë dhe ta ngrohni në temperaturë prej 165 gradëve që të vritni patogjenin Listeria.

  Sallatat e përgatitura

  Sallatat zakonisht përgatiten nga pemë dhe perime të freskëta, duke i bërë ato një ndër ushqiet më të shëndetshme andaj edhe do të habiteni pse duhet patur kujdes me ato. A kanë qenë në temperatrë nën 40 gradë? A ka ndenjur ushqimi më pak se 2 orë? A përmbajnë djath të pa pasterizuar? Nëse përgjigja është po te ndonjë nga këto pyetje, ushqimi mund të jetë ekspozuar ndaj Salmonelës, Listerisë apo E.Koli-t. është më sigurtë që të përgatisni sallatën tuaj në shtëpi pasi t`i keni pastruar mirë pemët dhe perimet.

  Lëng i pa pasterizuar

  Jo të gjithë lëngjet janë të sigurtë pasiqë mund të bartin Listrinë apo E.Kolin që mund të rrezikojnë embrionin në zhvillim. Smanguni nga lëngjet e pemëve të shtrydhura pasiqë nuk e dini sa gjatë janë shtrydhur, mirëpo është në rregull nëse këtë e bëni vetë në shtëpi dhe e konsumoni menjëherë.

  Mish i papjekur dhe peshk i gjallë

  Thuani lamtumirë stekut të papjekur dhe sushit gjatë shtatëzënisë. Juve ju duhet të pjekni mishin të paktën në 145 gradë që të shmangeni nga komplikimet.

  Vezë jo mirë të fërguara

  Vezët janë në burim i shkëlqyeshëm i proteinës, vitainave dhe mineraleve, mirëpo nëse jeni shtatëzënë do duhet të siguroheni se i keni fërguar mirë. Çuditërisht, vezë të papjekura përmbajnë akulloret, majonezi, krema të sallatave, e të tjera mirëpo ju duhet të siguroheni se keni të bëni me produkte të pasterizuara pasiqë ekziston rreziku nga Salmonella.

  Kafe

  Edhe kafja është brengë pasiqë konsumimi i sasive të mëdha ndërlidhet me abortin. Konusmimi i 200mg në ditë konsiderohet si në rregull, kjo sasi është e barabartë me një apo dy tasa me kafe.

  Peshk i lartë në merkur

  Femrat shtatëzëna duhet të shmangin peshkun me sasi të larta në të pasiqë ky kimikat akumulohet në trup dhe mund të dëmtojë sistemin nervor.

  Mëlçi

  Vitamina A është ushqim esencial për zhvillimin embrional dhe ndihmon në përtrirjen e indeve pas lindjes. Shumica e femrave e marrin vitaminën nga vitaminat për shtatëzëni si dhe nga pemët dhe perimet, mishi, prodhimet qumështore, vezër e tj. Vitaminë A e tepruar mund të dëmtojë foshnjen, një servim nga mëlçia e lopës përmban 431% të vlerës së rekomanduar ditore andaj është mirë që të shmangeni nga mëlçia gjatë shtatëzënisë.

  Alkool

  Shumica e ekspertëve janë dakord që femrat duhet shmangur akoolon që të parandalojnë problemet me fetusin. Është mirë që të shmangeni tërësisht nga alkooli në periudhën e shtatëzënisë./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...