2.2 C
Priština
More

  10 seks revolucionarët për të cilët do të duhet të dini

  spot_imgspot_img

  A mund ta paramendoni kohën kur dëshira e femrës për seks ka qenë tabu?

   Nëse ende nuk e keni shikuar dramën- seria Master of Sex, e cila përcjell jetën e Virxhinia Xhonson dhe Viliam Mastersit, themeluesit e shkencës seksuale të njerëzimit, ju rekomandojmë të filloni menjëherë. Karshi asaj që është shumë argëtues, seriali ofron edhe informacione e ngjarje shumë të rëndësishme të organizmit tona të brendshëm gjatë aktiviteteve seksuale. Ndër të tjera sa herë keni rast të shikoni skena seksi nga kjo perspektivë?

  Ja 10 personalitet të cilët njihen si seks revolucioner;

   1.Ernest Grafemberg

  Ky mjek gjerman, ka hulumtuar faktin që në trupin e njeriut ekzistojnë shumë pika erogjene. Më saktë, thekson që nuk ekziston vend në trupin e femrës që nuk reagon në epshin seksual, ndërsa meshkujve ju mbetet vetëm t’i gjejnë ato zona erogjene. Por Grafemberg ka mbetur në kujtesë të historisë me zbulimin e një pike të caktuar të kënaqësisë. G pika e ka marrë emrin pikërisht nga ky mjek. Pa dyshim, ky e ka ditur se çfarë po bën.

  2. Margaret Sanger

  Ndaluni dhe falënderojuni kësaj femre sa herë që merrni pilulat, ajo është arsyeja pse i kemi. Doktoresha dhe seks edukatorja, Sanger në vitin 1916 e ka hapur klinikën e parë për kontrollë të shtatzënisë, ndërsa në histori mbahet mend si simbol i të drejtave të femrave dhe lirisë seksuale. Duke iu falënderuar tabletave, femrat kanë mundësi të zgjedhin kur duan të mbesin shtatzënë dhe në të njëjtën kohë të ndihen të liruara në krevat.

  3. Magnus Hirschfild

  Ky sociolog ka qenë përfaqësuesi kryesor për pakicat seksuale dhe themelues i Komitetit Shkenctaro-humanitar, në vitin 1987, organizimet e para të këtij tipi që e kanë propaganduar shoqërinë janë pranimi i njerëzve gej, biseksual dhe transvestit. Kur nazistët, gjatë luftës së dytë botërore, e kanë shembur ndërtesën në të cilën komiteti ka qenë i vendosur, shpirti i organizimeve ka vazhduar të jetoj, duke ia hapur rrugën atyre që kanë pasur të njëjtin mendim, si dhe grupave të ardhshme të cilët janë tolerant dhe e mbështesin popullatën LGBTTIQ

  4. Sigmund Frojd

  Varësia e penisit, kompleksi i Edipit, histeria- Frojdi definitivisht na ka dhënë shumë material për mendim kur bëhet fjalë për epshin dhe seksualitetin. Edhe pse shumica e teorive të tij marrin qëndrim seksit, ai ka vënë themele për mirëkuptim të motivimeve seksuale përmes përvojës së kaluar, më saktë fëmijërisë. Gjithashtu ka nxitur shumë psikolog që t’i kundërvihen qëndrimeve të tij dhe të vërtetojnë që nuk ka të drejtë.

  5. Alfred Charls Kinsi

  Kinsi ka qenë seksolog amerikan, para së gjithash i njohur si autor i dy librave, “Sjelljet seksuale të mashkullit” dhe “Sjelljet seksuale të femrave”. Hulumtimet e tij konservative kanë zbuluar se seksi oral, homoseksualiteti, tradhtia, masturbimi dhe seksi para martese, janë gjëra normale. Këto hulumtime gjithashtu kanë hapur rrugën drejt seksologëve modern, ndërsa Intituti i tij për hulumtime seksuale ka vazhduar të punojë me emrin Isntituti i Kinsit, gjinia dhe reproduksioni.

  6. Meri S. Kalderone

  Pasi që në vitin 1964 është bërë drejtor i organizatës medicinave “Planned Parenthood”, kjo mjeke e ka ndërruar politikën të cilën paraprakisht e ka nënshkruar shoqëria medicinave në Amerikë, në bazë të asaj që mjekëve i është dal ta informojnë pacientin për kontrollë të lindjes. Në të njëjtin vit Kaldernova e ka themeluar Këshillin për informim dhe arsimim seksual.

  7. Beverli Vipl

  Seksologia e cila në vitin 1981 e ka shkruar librin në të cilin ka treguar hulumtimet e veta të cilat kanë treguar që G pika me të vërtetë egziston si dhe që e kanë femrat. Vipl ka bërë edhe kërkim të stimulimit psikologjik të orgazmës dhe ejakulimin e femrave, që ka qenë diçka kontroverse për atë kohë.

  8. Fred Fric Klajn

  Duke besuar që seksi konstant është në ndryshim, ky seksolog, i cili fillimisht është marrë me biseksualët, e ka menduar rrjetën e Klajanit të orientimit seksual, shkallët nga shtat veprimet, që marrin parasysh të kaluarën, të tashmen dhe idealizojnë të ardhmen e personit gjatë vlerësimit.

  9. Rut Vesthajmer

  Terapisti seksual, e njohur si Doktoresha  Rut, në vitet 80 të shekullit të kaluar ka folur për seks në radion e parë, më vonë edhe në televizor, duke u përgjigjur në pyetje të dëgjuesve dhe publikut. Mendimi i saj dhe liria e shprehjes, për tabu tema, në atë kohë, kanë hapur rrugë dhe kanë nxitur shumë seksolog të marrin qëndrimin e tyre.

  10. Beti Dodson

  Pranuesja e masturbimit dhe seks edukatorja, me bestsellerin “Seksi për një person”, është bërë simbol i lirisë seksuale. Gjatë 30 viteve ka udhëhequr dyqane, me rastin e të cilit femrat kanë hulumtuar trupin e tyre, të gjitha në një vend. Për seksualitet ka thënë që të gjitha femrat janë gej, por disa meshkuj ende nuk kanë vendosur. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...