19.5 C
Priština
More

  10 këshilla të vjetëruara për foshnjat

  spot_imgspot_img

  Duhet që të jeni të kujdesshëm, me këshilla të ‘mira’ nga të afërmit dhe miqtë tuaj, sepse nuk janë gjithmonë më të mirat për fëmijën tuaj. Ari Brown, këshilltar i prindërve i ka veçuar dhjetë fakte shkollore rreth këshillave të cilat sot janë bërë vetëm trillium apo mit i thjeshtë.

  Miti numër 1: Foshnjat kanë nevojë për një dush për çdo ditë

  Foshnjat nuk ndjersitën në të njëjtën mënyrë si të rriturit dhe nuk mbajnë erë të pakëndshme, prandaj ata kanë nevojë për një dush çdo dy apo tre ditë. Në qoftë se kjo është vetëm një pjesë e rutinës tuaj të përditshme, mos harroni të hidroni lëkurën e foshnjës me preparatet e nevojshme.

  Miti numër 2: Foshnjat flenë më mirë në një dhomë që është e qetë dhe e errësuar

  Përderisa disa fëmijë vërtet e kanë gjumin e lehtë, disa të tjerëve nuk do t’ju pengonte një zhurmë e lehtë dhe pak dritë në dhomën ku flenë. Nëse ju e mësoni fëmijën tuaj për të fjetur në dhomën në të cilën nuk është heshtja absolute, kjo do të jetë një plus i madh për ju, sepse ju do të jeni në gjendje për ta vënë atë për të fjetur në situata të ndryshme.

   

  Miti numër 3: Temperatura e lartë e foshnjave duhet të hiqet me alkool

  Fërkimi i alkoolit në lëkurën e foshnjës nuk do të ulë vërtetë temperaturën. Gjithashtu, kjo është një metodë e pasigurt, pasi lëkura e fëmijës suaj mund të thithë alkoolin.

  Miti numër 4: Nuk duhet që të merrni fëmijën tuaj kur qan, sepse do të llastohet

  Bebet më të vogla se katër muaj kanë disa strategji vetë-qetësuese. Të vegjëlit mund të qetësohen duke pirë qumësht gjiri dhe dëshirojnë që të jenë të lidhur, dhe se kjo është ajo përafërsisht cfarë ata duan. Duke marrë fëmijën në krahët e juaj kur është duke qarë do të ndihmoni atë për të mësuar se ju jeni gjithmonë aty për t’u kujdesur për të.

   

  Miti numër 5: Bebet kanë nevojë për të ndrruar pelenat e lagështa gjatë natës

  Urina është sterile, dhe pelenat sot janë mirë absorbuese, kështu që është në rregull në qoftë se ju e lini fëmijën tuaj në një pelenë të lagësht gjatë natës. Megjithatë, në qoftë se fëmija juaj është shumë gjatë në pelenë të „ndyrë“ mund të shkaktojë infeksion të traktit urinar apo fshikëz, sidomos tek vajzat, kështu që në qoftë se ju i merrni „erë“ pelenës, atëherë mund ta ndrroni atë.

  Miti numër 6: Është thelbësore që të sterilizojmë përditë të gjitha shishet dhe memat

  Sterilizoni të gjitha shishet dhe memat kur ju së pari i hiqni nga paketimi, por pastaj është e mjaftueshme për të larë ato me shampon dhe ujë. Bebet janë shumë më të ekspozuar ndaj baktereve në ambientin ku rrinë se sa në ato baktere të cilat qëndrojnë në shishe apo mema të cilat janë mirë të lara.

  Miti numër 7: Foshnjat duhet të flenë në stomakun e tyre

  Pozita më e sigurt për foshnjën tuaj është fjetja në shpinë. Në të kaluarën, mjekët kishin frikë se fëmija mund të gulçojnë nga pështyma nëse nuk shtrihet në bark apo në krah, por studimet e sotme tregojnë mendime të ndryshme.

  Miti numër 8: Shtimi i drithërave në qumësht e zgjat gjumin e foshnjës

  Largoni futjen e ushqimeve të ngurta foshnjëve deri në moshën katër apo gjashtë muaj. Hulumtimet tregojnë që fëmijët të cilët ushqehen me ushqime të ngurta para se ti mbushin katër muaj flejnë më vështirë. Gjithashtu, studimet kanë filluar të bëjnë lidhjen e futjes së hershme të ushqimeve të ngurta dhe trashjes më vonë në jetë.

   

  Miti numër 9: Është e rëndësishme që të ushqejmë foshnjën sipas një orari të themeluar të reptë

  Më mirë është që të ushqejmë foshnjat kur ato duan, sepse shenjat e tyre të brendshme na tregojnë se kur ato janë të uritur dhe kur janë të ngopur.

  Me vendosjen e orarit, të ushqyerit mund të ndikojë negativisht në zakonet e natyrshme të foshnjës suaj, shkruan Yumama.

  Miti numër 10: Fëmijët kanë nevojë për këpucë me thembra të forta

  Foshnjat përdorin gishtat e tyre për të kapur sipërfaqen në të cilën ata ecin, kështu që është e rekomanduar që të ecin zbathur në shtëpi.

  Për të qënë gishtat e sigurt jashtë, do të ishte më mirë për të marrë këpucë që përshtaten mirë me thembra të këmbëve.

  Në të njëjtën kohë, këpucët me thembra të rënda dhe të vështira mund të jenë shumë të rrëshqitshme. /kosovarja.ch/

  [divide]

  Gruaja-sot.com, për kujdes më delika ndaj lëkurë së fëmijëve ju propozon shampot nga Schauma dhe shampon gel nga Fa:

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...