19.7 C
Priština
More

  Zëvendësimi i gjalpit me vaj ulliri mund të zvogëlojë rrezikun e vdekshmërisë nga sëmundjet e zemrës

  spot_imgspot_img
  Sëmundjet e zemrës janë një problem i madh në të gjithë botën dhe mjekët rekomandojnë disa mënyra për të reduktuar rrezikun përmes gjërave të tilla si një dietë e ekuilibruar.
  Tani, një studim sugjeron se konsumimi i një lloji të caktuar vaji mund t’i ndihmojë njerëzit të ulin rrezikun.

  Shpesh ka studime për disa substanca ushqimore për t’i mbajtur në krye të përfitimeve të tyre të mundshme shëndetësore ose ndonjë problem që mund të shkaktojnë, shkruan Mirror.

  Prandaj, studimet mbi ushqimin në lidhje me sëmundjet e zemrës janë veçanërisht të rëndësishme pasi këto shkaktojnë një për qindje të madhe të vdekjeve çdo vit.

  Çfarë ushqimi mund të ndihmojë të ulim rrezikun e sëmundjeve të zemrës?
  Studimi shqyrtoi se çfarë ndodh kur njerëzit konsumojnë gjysmë luge vaj ulliri çdo ditë dhe zbuloi se vaji i ullirit “është i lidhur me rrezikun më të ulët të vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare, vdekshmërinë nga kanceri, vdekshmërinë nga sëmundjet që ndikojnë në sistemin nervor dhe vdekshmërinë nga sëmundjet e frymëmarrjes”.

  Studimi, i publikuar në Kolegjin Amerikan të Kardiologjisë, zbuloi se zëvendësimi i 10 gram yndyrë qumështi, margarinë, majonezë dhe gjalpë me vaj ulliri lidhet gjithashtu me një rrezik më të ulët të vdekshmërisë.

  Shkencëtarja e lartë kërkimore në Departamentin e Ushqyerjes në Harvard, Marta Guasch-Ferre, tha: “Gjetjet tona mbështesin rekomandimet aktuale dietike për të rritur marrjen e vajit të ullirit dhe vajrave të tjerë bimorë të pangopur. Klinikët duhet t’i këshillojnë pacientët që të zëvendësojnë disa yndyra, si margarina dhe gjalpi, me vaj ulliri për të përmirësuar shëndetin e tyre. Studimi ynë ndihmon në bërjen e rekomandimeve më specifike që do të jenë më të lehta për pacientët t’i kuptojnë dhe shpresojmë t’i zbatojnë në dietat e tyre”.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...