20.7 C
Priština
More

  Zakoni i dushit që duhet të ndaloni së bëri gjatë natës

  spot_imgspot_img
  Këshillat për higjienën e gjumit në përgjithësi përfshijnë shmangien e ekraneve dhe dritave të ndritshme.
  Por ekspertët paralajmërojnë se një zakon në dush mund të ndërhyjë edhe në sinjalet e gjumit të trupit.

  Sipas NHS, gjumi i dobët që bëhet kronik rrit rrezikun e problemeve serioze mjekësore si obeziteti, sëmundjet koronare të zemrës dhe diabeti.

  Një nga mënyrat se si trupi na sinjalizon se është koha për të fjetur është duke shkaktuar një rënie të temperaturës së trupit.

  Por marrja e një dushi të nxehtë pak para gjumit, megjithatë, mund të shkaktojë një rritje të temperaturës së trupit, e cila mund të prishë këtë sinjal.

  Rachel Salas, neurologe e gjumit në Qendrën Johns Hopkins për Gjumë dhe Wellness, tha për Washington Post se dushi shumë i nxehtë dhe i ftohtë para gjumit mund të shkaktojë probleme me gjumin.

  Ajo tha: “Nëse bëni dush afër kohës së gjumit dhe është një dush shumë i nxehtë ose i ftohtë, kjo temperaturë mund të ndikojë negativisht në gjumin tuaj. Ajo që po bëni është që po e bëni temperaturën e trupit tuaj kaq të ndryshme nga ajo fillestare”.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...