Shkencëtari që qëndron pas një vaksine historike të Coronavirusit ka thënë se ai pret që jeta të kthehet normalisht dimrin e ardhshëm.Profesori Ugur Sahin, bashkëthemelues i BioNTech, i cili zhvilloi vaksinën së bashku me Pfizer, tha se ai pret që ndikimet e para të rëndësishme të goditjes do të ndihen në muajt e verës, shkruan “TheSun”.

Ai vazhdoi që ndërsa planet e vaksinimit të Coronavirusit vazhdojnë në vjeshtë, ka të ngjarë që jeta më në fund të kthehet në mënyrën që ishte para pandemisë.

Shkencëtari megjithatë paralajmëroi muajt e ardhshëm do të jenë akoma të vështira dhe vala e parë e vaksinës nuk ka të ngjarë të ketë një ndikim të madh në rastet dhe vdekjet.

Pfizer njoftoi javën e kaluar vaksina e tyre është 90 përqind efektive pas testimit të përfshirë 43 mijë njerëz.

Profesor Sahin i tha BBC se ai beson se vaksina mund të zvogëlojë transmetimin dhe të ndalojë simptomat e virusit vrasës.

Ai tha: “Unë jam shumë i bindur se transmetimi midis njerëzve do të zvogëlohet nga një vaksinë kaq e efektshme – ndoshta jo 90% por ndoshta 50% – por nuk duhet të harrojmë se edhe kjo mund të rezultojë në një reduktim dramatik të përhapjes pandemike”.

Shkencëtari shtoi: “Ajo që është absolutisht thelbësore është që ne të marrim një normë të lartë vaksinimi para vjeshtës / dimrit të vitit të ardhshëm, kështu që kjo do të thotë se e gjithë imunizimi, qasjet e vaksinimit duhet të kryhen para vjeshtës së ardhshme.

“Unë kam besim se kjo do të ndodhë, sepse një numri i kompanive të vaksinave u është kërkuar që të rrisin furnizimin dhe kështu që të kemi një dimër normal vitin e ardhshëm.”

Sahin tha se qëllimi është dorëzimi i më shumë se 300 milionë doza të vaksinës në të gjithë botën deri në prillin e ardhshëm.

Ai tha se ishte e rëndësishme që të gjitha programet e imunizimit të përfundonin para vjeshtës së ardhshme për të shmangur një dimër tjetër të zymtë.

Dimri dihet se nxit përhapjen e virusit pasi njerëzit kalojnë më shumë kohë brenda.