-5 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  Ushqimi që rrit energjinë dhe koncentrimin

  spot_imgspot_img

  Kjo është lista e artikujve ushqimorë që ju ndihmon që më në fund të fitoni përparim!

  Nëqoftë se ju pret ditë e rëndësishme në punë, apo thjesht natën e kaluar keni ngelur në ndejë deri vonë dhe pak keni fjetur, këto artikuj ushqimor do të bëjnë të ‘vloni’ nga energjia.

  Uji

  Ndjeni që truri po ju punon më ngadalë? Nëse natën e kaluar keni konsumuar alkool, atëherë kjo është arsyeja. Truri përbëhet nga 80 për qind ujë, ndërsa për alkoolin dihet që ‘e than’ trurin. Që të rregulloni gabimin dhe të përshpejtoni aktivitetin e trurit, konsumoni sasi të madhe të ujit.

  Salmoni

  Mirë lyejeni trurin tuaj me DHA (acid dokozaheksaenik), tip i omega 3 i pasur me thartirë të yndyrshme. Burimi i shkëlqyeshm i kësaj substance është veçanërisht Salmoni. Një porcion mundet dukshëm të përmirësojë mbajtjen mend, por edhe të rris mundësitë për të zgjidhur problemet.

  Vezët

  Mëngjesi është vetvetiu shumë i rëndësishëm për funksionim të duhur të trurit. E plus nëse përmban një vezë të zier, asnjëherë nuk do ju ndodhë të harroni për takim apo të dërgoni ndonjë email të rëndësishëm. Vezët ‘mbushin’ neurotransmetuesit të cilët janë të rëndësishëm për përmirësim të memories.

  Çaji

  Relaksohuni me një filxhan të çajit të nxehtë. Ai ndihmon në mbrojtje të organizimit nga lodhja dhe rregullon kencentrimin. Kjo veçanërisht është për çajin e gjelbër, sepse është i mbushur me antioksidantë.

  Portokalli

  Derisa e hani portokallin për shujtë, me lehtësi do të tejkaloni problemin që ju ndal në punë. Ky frut është i pasur me vitaminë C i cili rrit shpjeteshin e trurit dhe aftësitë motorike.

  Çokolata e zezë

  Ushqim komplet gjenial. Çokollata është e mbushur me flavanola të cilët përmirësojnë qarkillimin e gjakut në tru dhe që paraqesin shkëputjet e prodhimit të endofrinës- ngritjes së disponimit.

  Musli

  Ky mund të ndikojë si mjet gjumi natyral, ndërkaq gjithashtu mund t’ju bëj më të ‘kthjellët’! Është burim i shkëlqyeshëm i zinkut dhe rrit koncentrimin.

  Spinaqi

  Mos lejoni që inteligjenca juaj të humb me vjet. Vitamina K në fletët e perimeve ruan funksionin e trurit, prandaj ‚hidhuni‘ sa më shpejtë në këto fletë të gjelbra.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...