-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Trumza, kjo bimë mjekuese

  spot_imgspot_img

  Trumza ndikon në normalizimin e rrahjeve të zemres, forcon nervat, përmirëson disponimin dhe ndihmon tek pagjumësia. Shikoni për çfarë tjetër mund të përdorni këtë bimë medicinale.

  Përveç për përmirësimin e shëndetit, trumza është përdorur në gatim, si melmesë. Fletët e grimëcuara imët mund të shtohen në sallatë, picë, vezë, specialitete nga grilli …

  Trumza, Thymus serpyllum, është bimë shumëvjeçare, gjysmëshkurre me kërcell të gjatë me bazë drunore të shtrirë. Në të zhvillohen rrënjët adventive dhe në majë mbaron me fletë rozete (të dekoruara). Kjo bimë medicinale bimore lulëzon nga qershori deri në gusht. E gjithë bima është me shumë erë aromatike dhe me shije të këndshme, sidomos kur fërkohet. Ajo rritet në vende me diell dhe të thatë, përgjatë skajeve të pyjeve, livadheve, rrugëve …

  Përbërësit medicinal sherues janë gjetur në gjethe dhe lule, kështu që duhet që ti mbledhim me kujdes. Gjethet dhe kërcelli të trumzës përmbajnë vajra esenciale, përfshirë thymol dhe Carvacrol dhe flavonoids që i relaksojnë muskujt.

  Për çfarë mund të përdoret trumza!

  Vaji esencial i trumzës ka efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular, sepse normalizon punën e zemres, forcon nervat, përmirëson disponimin, ndihmon ndalimin e pagjumësisë…etj.
  Gjithashtu, trumza ndikon në kapilarë duke e bërë zgjerimin e tyre. Çajrat nga kjo barishte kanë një efekt të dobishëm për organe të tretjes, dhe janë përdorur për trajtimin e traktit respirator sepse nxit largimin e mukusit.

  Përveç përmirësimit të shëndetit, trumza është përdorur në gatim, si një melmesë. Të copëtuara imët mund të shtohen në sallatë, pica, vezë, specialiteteve të pjekura në skarë, supë, dhe salca. Ajo është përdorur gjithashtu për përgatitjen e guaskave dhe kafshëve të egra./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...