Të gjitha format e depilimit mund të jenë irrituese, por ajo që dëmton më së shumti lëkurën mbetet depilimi me brisk.

Sa herë ju ka ndodhur t’i thoni vetes ”Po e shtyj edhe pak depilimin, fundja dimër është e nuk më sheh njeri”? Me siguri po e mendoni edhe tani që po lexoni këtë artikull, por edhe pse jeni në stinën ndodshta më pak impenjative përsa i përket trajtimit të lëkurës, higjiena nuk duhet lënë pas dore, shkruan ”RemedyDaily”.

Në qoftë se depilimi me dyll, pe, makinë depiluese apo trajtimi me lazer ju duken të papërshtatshme për llojin tuaj të lëkurës, janë të dhimbshme ose të papërballueshme për xhepin, depilimi me brisk është zgjidhja më e mirë.

Por, gjithçka do të shkonte shumë mirë nëse lëkura juaj nuk do të inflamohej dhe nuk do t’ju shfaqen disa puçrra të vogla të kuqe që dhembin dhe doni t’i kruani vazhdimisht.

Këto janë tre produkte që do të ndalojnë irritimin e lëkurës pas depilimit:

1.Vaj i pemës së çajit: Vaji i pemës së çajit ka veti antibakteriale, antiinflamatore dhe hidratuese që arrijnë të neutralizojnë skuqjen e lëkurës pas depilimit me brisk. Këshillohet të mos e vendosni direkt në lëkurë, por ta bashkoni fillimisht me pak ujë dhe më pas të lyeni zonën e irrituar.

2.Vaj i arrës së kokosit: Vaji i arrës së kokosit është një ndër aleatët më të mirë të shëndetit dhe të përkujdesjes së lëkurës. Ai është i pasur me acide yndyrore Omega-3, antioksidantë dhe vitaminë E. Të gjithë këta përbërës hidratojnë lëkurën e acaruar dhe njëtrajtësojnë pigmentin e saj.

3.Aspirinë: Një ndër trajtimet më efektive të puçrrave të vogla të kuqe që krijohen pas depilimi është aspirina. Aspirina ka veti anti-inflamatore që qetësojnë të skuqurat dhe kruarjet, ndërkohë acidi salicilik heq lëkurën e vdekur dhe bllokon folikulat polifere.

Shtypni 2 kokrra aspirina në një lugë çaji më ujë të ngrohtë dhe vendosni kremin e krijuar në zonën ku keni më shumë probleme.