14.4 C
Priština
More

  Të qenurit të shthurur ju bën më të mençur

  spot_imgspot_img

  Nëse ju kanë përshkruar si e parregullt, jashtë realitetit dhe se bëni rrëmujë, kemi lajme të mira për ju. Ata që e shohin si të papërshtatshme dezorganizimin tuaj do të habiten. Sipas një libre të re nga autori Stiven Xhonson, të qenurit e hallakatur është shenjë e intelegjencës.

  Në librin e tij ai thotë se sa më shumë që i çorganizuar të jetë truri juaj, aq më e mençur jeni.

  Xhonson i bazon konkludimet e tija në një hulumtim që tregon se numri i madh i ideve që lundrojnë në ajër, i bën qyetet e mëdha shumë më kretive sesa qytezat. Ai gjithashtu shton se participimi aktiv në disa hobi i mundëson trurit tuaj të punojë “jashtë orarit”, në nënvetëdije duke analizuar problemet dhe zgjidhjet e tyre për të gjetur atë më të përshtatshmen. Në të njejtën linjë mendimi, leximi i librave të shumta përnjëherë (në vend se ti mbaroni një nga një) inkurajon trurin tuaj të krahasojë dhe të gjejë kontrastet e ideve në të dy librat, dhe të lidh të dyjat më shumë.

  Ai shpjegon edhe disa lidhje mes kreativitetit dhe pamundësisë për t`u fokusuar. Sipas librit të tij, mendjet që bredhin janë shumë më krative se të tjerat. Gjithashtu edhe personat me ADD dhe çrregullim bipolar janë të prirë për nivele të larta të kreativitetit. Dhe në fund, gjatë lodhjes apo gjendjes së dehur, truri juaj është i aftë për njohje të zbulimeve të mëdha.//www.kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...