17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Të mirat që sjellin domatet

  spot_imgspot_img

  Nuk janë vetëm të kuqe!

  Ka mbi 10 mijë lloje të domateve ku zakonisht janë të kuqe kur janë të pjekura, por mund të hasim edhe në një laramani ngjyrash duke përfshirë të verdhë, portokalli, gjelbër, bardhë, zezë dhe vjollcë.

  Efektet shëndetësore të likopenit në domate

  Domatet janë burimi kryesor distik i likopenit antioksidant, një pigment ky karotenoid i kuq i pranishëm në këtë bimë. Likopeni është i lidhur shumë me përfitimet shëndetësore, duke përfshirë zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

  Domatet dhe kalorit

  Një domate mesatarisht 123 gramë, përmban vetëm 22 kalori.

  Të pasura me vitamina

  Domatet janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C, kaliumit, folatit dhe vitaminës K.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...