14.4 C
Priština
More

  Tamponët janë brenda jush, por brenda tyre çfarë ka?

  spot_imgspot_img

  Në vitin 2010 dhe 2011, femrat në Amerikën Veriore janë pajisur deri me 3 miliardë dollarë të produkteve të higjienës femërore. Më shokuese se paratë e harxhuara, është fakti se kjo është pothuajse një industri tërësisht e parregulluar. Një raport i ri nga Zëri i femrave vë në pah praninë e materialeve toksike (si dioksinat, furanet dhe pesticidet) tek tamponët, pecetat higjienike, kremrat e ndryshme, dhe ngrisin zërin për rregullim më të mirë të këtyre produkteve. Toksinat lidhen me kancerin, sëmundjet endokrine dhe reaksionet alergjike.

  Prodhuesve nuk u kërkohet ti paraqesin përbërësit në tamponët dhe produktet tjera higjienike pasi këto produkte konsiderohen si “pajisje mjekësore”. Sprejet, detergjentet dhe kremrat konsiderohen si kozmetike dhe pothuajse nuk u kushtohet rëndësi testimit. Është për tu habitur fakti se si materialet e përdorura në këto produkte mund të ndikojnë në shëndetin e femrave.

  Andrea Donsky si avokate e konsumatorëve dhe shoqata Zëri i femrave janë duke udhëhequr kauzën për transparencë më të madhe të këtyre produkteve. Safe Cosmetics&Personal Care Products e cila është në zbatim që në mars 2013 kërkon të përmirësojë rregullimin e produkteve të kujdesit personal./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...