29 C
Priština
More

  Suplementi që mund të nxisë rritjen e flokëve

  spot_imgspot_img

  Humbja e përhershme e flokëve mund t’i bëjë njerëzit të ndihen të mërzitur, por ka një sërë ilaçesh natyrale që kanë treguar rezultate premtuese në stimulimin e rritjes së flokëve.Vitamina E, për shembull, e cila ndihmon në ruajtjen e lëkurës, syve të shëndetshëm dhe forcimin e mbrojtjes natyrore të trupit kundër sëmundjeve dhe infeksioneve, është treguar se përmirëson rënien e flokëve.

  Një studim i publikuar në Pub Med.gov zbuloi se rritja e flokëve mund të ndihmohet duke marrë një suplement të vitaminës E.

  Ai thotë: “Pacientët me alopeci në përgjithësi shfaqin nivele më të ulëta të antioksidantëve në zonën e kokës së tyre, si dhe një indeks më të lartë të peroksidimit të lipideve”.

  Ai shpjegon: “Tokotrienolet i përkasin familjes së vitaminës E dhe njihen si antioksidantë të fuqishëm. Prandaj, u krye një studim për të hetuar efektin e plotësimit të tokotrienolit në rritjen e flokëve te vullnetarët që vuajnë nga rënia e flokëve”.

  Në studim, 21 vullnetarë u caktuan rastësisht për të marrë nga goja 100 mg tokotrienol të përzier në ditë, ndërsa 17 vullnetarë u caktuan të merrnin kapsula placebo nga goja.

  Vullnetarët u monitoruan për numrin e qimeve në një zonë të paracaktuar të kokës. Studimi zbuloi se numri i qimeve të vullnetarëve në grupin e suplementeve të tokotrienolit “u rrit ndjeshëm” në krahasim me grupin placebo. Studimi thotë: “Si përfundim, ky test tregoi se plotësimi me kapsula tokotrienol rrit numrin e flokëve te vullnetarët që vuajnë nga rënia e flokëve në krahasim me grupin placebo.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...