14.4 C
Priština
More

  Supë nga mishi i viçit

  spot_imgspot_img

  Koha e përgatitjes: 120 minuta
  Numri i personave: 8

  Përbërësit:
  500 gram mish viçi nga kofsha
  2 qepë
  1 karotë
  1 pastinak
  1 majdanoz
  1 rrënjë të vogël selino
  2 patate
  100 gram bizele
  majdanoz dhe gjethet e selinos, lolber
  1 supë viçi
  1 lugë çaji kripë
  1 lugë çaji piper
  1 lugë çaji vegetë
  2 lugë yndyrë
  2 lugë miell
  2 dcl. shtalpë
  1 të verdhë të vezës
  1 limon
  pak vaj

  Procesi i përgatitjes:
  Në një tenxhere e vendosni yndyrën, mishin e prerë në feta dhe qepën e copëtuar imët, dhe i zieni për 15 minuta, duke e shtuar ujin pak nga pak. Për atë kohë, pjesen e mbetur të perimeve e pastroni dhe e preni në kube të vogla, dhe e futni në tenxhere. E shtoni kripën, piperin, erëzat, majdanozin dhe gjethet e selino të copëtuara imët, 2 dcl. ujë dhe i zieni në temperaturë të ulët për 1 orë. Pasi që të gjitha të jenë zier mirë, i shtoni 2 litra ujë, e vëni lolbein dhe kubikun për supë dhe e lëni supën për të vluar. Në tavë e vendosni pak vaj dhe 2 lugë miell dhe i fërgoni, dhe këtë i’a ktheni supës. E zieni për 10 minuta. Në një enë e përzieni shtalpin dhe të kuqt të vezës me pak supë dhe në fund e shtoni vetëm për të vluar.  E shërbeni me kube të limonit./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...