12.7 C
Priština
More

  Supë me hudhra që ëshë 100 herë me efikase se antibiotiku

  spot_imgspot_img

  Antibiotikët dhe ilacet e tjera na jepen gjithnjë e më shumë, pasi viruset dhe bakteriet shumohen dhe forcohen nga dita në ditë.  Supa me hudhra e trumëz mund ta fitojë luftën me viruset e gripit dhe ftohjen.

  Ajo që është interesante te hudhra e bardhë është se viruset e reja nuk bëjnë punë tek ajo, ajo me sukses lufton me të gjithë “të sapoardhurit”. Krejt kjo ndodh falë kemikales alicin. Një hulumtim i Universitetit të Uashingonit ka vërtetuar se hudhra është 100 herë më e dobishme se dy antibiotikët më të njohur që luftojnë me sëmundjem e që e shkatërojnë bakterien që është përgjegjëse kryesore për sëmundjet që barten përmes ushqimit.

  Prandaj duhet depërtuar sa më shumë në kuzhinat e secilit.

  Kjo është një e vërtetë e madhe që nuk u shkon për shtati kompanive gjigante farmaceutike.

  Në se i besoni hudhrës, atëherë përgatiteni këtë supë sipas udhëzimeve tona:

  Supë me hudhra

  • Afër pes thelpinj hudhra të prera imët
  • 2 lugë gjalpë
  • 2 lugë vaj ulliri
  • 2 hudhra të kuqe, të prera poashtu imët
  • 1 lugë trumëz të freskët, të grirë imët
  • 6 filxhanë (nga 250 ml) supë pule (bujona)
  • 3 filxhanë bukë të thekur të prerë në copa të vogla
  • 1 filxhan shtalpë

  Nxejeni furrën në 180 C. Prejuani majat hudhrave. Shtoni vajin e ullirit dhe futini në një folio alumini. Piqeni në furrrë përreth 90 min. Lëreni të ftohet

  Gjatë kësaj kohe, nxejini dy lugë vaj ulliri dhe gjalpë në temperaturë mesatare. Shtoni hudhrat e kuqe (përzijini shpesh). Lërini 10 minuta.

  Përzijini të gjitha bashkë dhe shtojini edhe trumëzat.

  Uleni temperaturën dhe lëreni të qëndrojë 5 minuta.

  Këtë masë të fituar përzijeni me blender derisa ta mbërini një masë të trashë homogjene. Pastaj shtojeni shtalpin apo shtalpin për gatim, si dhe byberin e zi sipas dëshirës.

  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...