17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Studimi: Gratë me vithe të kolme janë më të mençura dhe të shëndetshme

  spot_imgspot_img

  Një studim (i cili analizoi të dhënat nga 16,000 gra) i kryer nga Universiteti i Oksfordit zbuloi se gratë me vithe më të mëdha se mesatarja nuk janë vetëm më inteligjente por edhe jashtëzakonisht rezistente ndaj sëmundjeve kronike.

  Gjetjet e studimit treguan se gratë me fundshpina më të mëdha kanë tendencë të kenë nivele më të ulëta të kolesterolit dhe glukozës, dhe nivele më të larta të yndyrave Omega 3 (të cilat janë treguar se katalizojnë zhvillimin e trurit).

  Të kesh një vithe të madhe gjithashtu favorizon nivelet e leptinës në trupin femëror, i cili është një hormon përgjegjës për rregullimin e peshës, dhe dinopectina, një hormon me përfitime anti-inflamatore, të shëndetshme për zemrën dhe anti-diabetike.

  Përveç kësaj, indi dhjamor i prapanicës kap grimcat e dëmshme yndyrore dhe parandalon sëmundjet kardiovaskulare.

  Duhet të theksohet se dhjami i barkut, dhjami i sipërm i trupit dhe obeziteti – për të mos u ngatërruar me pjesën e pasme më të madhe – nuk janë të shëndetshme dhe mund të çojnë në një mori problemesh shëndetësore si presioni i lartë i gjakut, diabeti dhe kolesteroli i lartë.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...