17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Studimi: Coronavirusi mund të shkaktojë diabetin e tipit 1 tek fëmijët

  spot_imgspot_img

  Hulumtuesit kanë frikën se Covid-19 mund të çojë deri tek diabeti i tipit 1 tek fëmijët.

  Akademikët e Kolegjit Imperial në Londër kontrolluan se si Coronavirusi reagonte tek fëmijët e infektuar që po merrnin trajtim në pesë njësi pediatrie, shkruajnë mediet britanike.

  Përreth 30 fëmijë u diagnostikuan me diabetin e tipit 1 përgjatë periudhës 23 mars- 4 korrik, gjetën hulumtuesit.

  Ata thanë se ekziston një mundësi dy herë më e madhe që fëmijët të diagnostikohen me gjendjen shëndetësore pas infektimit me virusin Corona.

  Ekspertët thonë se Covid-19 mund të sulmojë qelizat në pankreas, të cilat luajnë rol vital në prodhimin e insulinës.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...