-6.4 C
Priština
1.7 C
Zürich
More

  Simptomet e mungesës së hekurit në gjak

  spot_imgspot_img

  Nga të gjitha mineralet, njerëzve më së shpeshti u mungon hekuri në gjak, mirëpo simptomet janë të atilla që nuk vërehen ose nuk u kushtohet shumë vëmendje. Problemi i mungesës së hekurit në gjak zgjidhet lehtë.

  Mungesa e hekurit shkakton dobësim të gjakut, trupi nuk prodhon mjaftueshëm hemoglobinë i cili është një nga proteinat më të rëndësishëm në trupin tonë dhe në mënyrë të barabartë është përgjegjës për bartjen e oksigjenit në qelizat e kuqe të gjakut. Nëse ballafaqoheni me simptomet të cilat do t’i përmendim në këtë shkrim, atëherë rekomandimi ynë është që të vizitoni mjekun dhe të bëni analizën e fotografisë së gjakut.

  Simptomet e mungesës së hekurit:

  • ngjyra e zbehtë e lëkurës

  • marramendja

  • përgjumja

  • dobësimi

  • lodhja

  • humbja e apetitit

  • te rrahurat e forta të zemrës

  Asnjërin nga këto simptome mos e nënvlerësoni.

  Poashtu, anemia mund të jetë shkaktar i disfunksionit seksual, kokëdhembjes, nervozës, harresës, mungesës së koncentrimit dhe aktiviteteve të dobëta në punë. Nuk është patjetër që të keni të gjitha këto simptome, tek sejcili njeri shfaqen simptome të ndryshme. Nëse nuk keni kohë të vizitoni mjekun, ndihmojeni veten duke u kujdesur se çfarë ushqimi hani. Në pjatën tuaj vëni më shumë mish lope, fasule, arra, pemë dhe perime. Krahas këtyre, hani edhe gjëra ushqimore të pasura me vitamin C, ndërsa shmangne qumështin dhe kofeinën. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...